QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Čtyři pokoje

O filmu

Na podzim roku 1994 začalo několik režisérů pracovat na novém povídkovém filmu. Tento snímek se stal dílem čtyř režisérů, kteří se v posledních letech značně prosadili na poli americké nezávislé kinematografie. Všichni režiséři započali svou kariéru úspěchem na festivalu nezávislých filmů v Sundance. Prvním je Allison Anders, v roce 1992 nominovaný na cenu poroty za film Natankovat, najíst se a vyspat. Ten v tomto projektu natočil povídku Chybějící ingredience. Druhým je další vynikající režisér, Alexandre Rockwell, který v 92. roce získal cenu poroty za vynikající drama In the Soup. ten si vzal na paškál povídku Nesprávný muž. Třetím režisérem je Robert Rodriguez. Držitel ceny publika za rok 1993, za film El Mariachi, který točil povídku Zlobivé děti. Posledním nebyl nikdo jiný než Quentin Tarantino. Také ten byl nominovaný na cenu poroty v roce 1992 za film Resevoir Dogs. Navíc byl jen rok po dokončení Pulp Fiction, z kterého se již za tu dobu stala legenda. Ten natočil povídku Muž z Hollywoodu.

Každý z režisérů si svou povídku napsal a zrežíroval. Mezi producenty nechyběl, jak jinak, Lawrence Bender a Quentin Tarantino. Robert Rodriguez se naopak podílel na střihu. 16. září 1995 měl film světovou premiéru v Torontu. Na přelomu let 1995 a 1996 se dostal, i když ve velice malém počtu, do světových kin. Např. v USA běžel v pouhých třech stovkách kin (filmy jako Kill Bill či Hanebný pancharti běželi ve více než 3000 kin...). I tak se podařilo vrátit 4 milionový náklad ziskem něco přes 4 miliony dolarů jen v USA. Snímek brázdil kiny až do prosince 1997 a i poté se objevoval na různých festivalech. 16. srpna 2001 byl vydán na DVD.


 

Děj

Ačkoliv se na snímku podílel Quentin Tarantino a zahrála si v něm spoustá herecký hvězd, film se do širšího povědomí publika nedostal. Malá publicita, málo kin a fakt, že to není čistá Tarantinova práce - to jsou hlavní příčiny "neúspěchu". Navíc povídky prvních dvou režisérů nejsou nijak zvlášť kvalitní, a to tak, že ani druhá půlka snímku (od Rodrigueze a Tarantina), která je všeobecně považována za mnohem lepší, film nezachránila. Snímek se odehrává během Silvestrovké noci ve čtyřech pokojích jednoho hotelu v Los Angeles. Všechny čtyři pokoje a povídky spojuje nový hotelový sluha Ted. Byl to osud, který ho zapletl do různých, podivných až zvláštních událostí. Výsledkem je podívaná, v níž se mísí různé pohledy na film i různé filmařské styly. To vše má neujasněnou a nevyhraněnou koncepci, a tak i přes vynikající povídky od Tarantina a Rodrigueze, je výsledkem jen průměrný snímek...

 

Herci a postavy

 Hlavním pojítkem mezi příběhy je Tim Roth, který hraje ve všech příbězích hotelového sluhu Teda. V Jednotlivých povídkách se pak objevili např. Sammi Davis (Jezebel), Amanda De Cadenet (Diana), Valeria Golino (Athena), Alicia Witt (Kiva), Madonna (Elspeth), David Proval (Sigfried), Antonio Banderas (muž), Paul Calderon (Norman), Salma Hayek (TV tanečnice), Quentin Tarantino (Chester), Marisa Tomei (Margaret), Kathy Griffin (Betty) nebo Bruce Willis (Leo).

 

DVD

19. září 2005 u nás film vyšel na DVD. Disk obsahuje 5.1 kanálovou českou i anglickou zvukovou podporu. K dispozici jsou navíc i české a slovenské titulky. Bonusová nabídka je chudá, ale alespoň nějaká. Nabízí dokument "Z dílny Quentina Tarantina" a několik trailerů v podobě bonusu "Z naší nabídky". V listopadu 2007 vyšel ten samý disk v edici FilmX za cenu 99 Kč. Za tuto cenu se dá sehnat do dneška.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web