QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 7. - Michael Parks

Michael Parks se narodil jako Harry Samuel Parks 24. dubna 1940 v kalifornské Coroně. Po svém otci, který byl profesionální basseballista zdědil sportovní nadání. Basseball hrál v nižších soutěžích a byl také vynikajím běžcem. Jako mílař se neúspěšně pokoušel kvalifikovat na Olympijské hry 1972 v Mnichově. Nejen sport ho však vedl k divokému mládí. Poprvé se oženil již ve svých 15-ti letech. Živil se jako řidič náklaďáku, kopáč nebo sběrač ovoce. Před kamery poprvé nahlédl zkraje 60. let. Objevoval se v malých rolích převážně v seriálech a TV filmech.

První velkou rolí byl Adam ve velkofilmu Bible z roku 1966. V té době se začínal prosazovat také jako hudebník. Jeho žánrem je blues/country. Natočil šest řadových alb a koncem 60. let se nahrál titulní píseň k seriálu Then Came Bronson, kde ztvárnil hlavní roli. Ta ve své době patřila k největším hitům v USA. Život šel dál a rolí, převážně televizních neustále přibývalo. V roce 1986 zrežíroval western The Return of Josey Wales, kde si zahrál hlavní roli. Začátkem 90. let se objevil v legendárním seriálu Městečko Twin Peaks jako Jean Renault.

Zlom v kariéře přišel v roce 1995. Robert Rodriguez natáčel podle scénáře Quentina Tarantina snímek Od soumraku do úsvitu, kde se objevila postava texaského rangera Earla McGrawa. Od té doby se Michael Parks pravidelně objevuje v Tarantinových či Rodriguezových snímcích, převážně jako McGraw. Tuto miniroli si zopakoval v roce 2003 v Kill Bill vol. 1, nebo v roce 2007 Planetě Teror a Autu Zabiják. Jako Ambrose Bierce se navíc objevil ve třetím Od soumraku do úsvitu (1999), který Tarantino a Rodriguez produkovali. V roce 2004 si zahrál dosluhujícího majitele nevěstince Estabana Viahie v Kill Bill 2.

Michael Parks byl celkem čtyřikrát ženatý. V současné době žije s manželkou Orianou. Má tři děti. Jeho syn James Parks, narozený v roce 1968 jej v herectví následuje. Můžeme ho znát ze spousty televizních seriálů, z nichž se mnoho objevilo i u nás. Pro film Od soumraku do úsvitu byla napsána i postava syna Earla McGrawa - Edgar. Tu si zahrál právě sám James, avšak ne v prvním díle, nýbrž ve druhém. Společně se pak potkali jako skuteční i filmový otec a syn v Kill Bill, Autu Zabiják a Planetě Teror. Sám se James v roli Edgara objevil pak v krátkém štěku v Machetě.

Michael Parks se koncem 90. let vrátil k hudbě. Objevuje se v několika filmech ročně. Sedmdesátiletý herec rozhodně nezahálí a v současné době natáčí thriller Red State pod taktovkou Kevina Smithe, nebo western Palominas. Při pohledu na biografii Michaela Parkse si může člověk říct, že jako člověk byl vysoko, avšak nikde ne vrcholu. Nedostal se na Olympijské hry, je třikrát rozveden, na hudebním vrcholu se udržel jen krátkou dobu, nikdy si nezáhrál velkou roli v nějakém blockbusteru, nikdy nezískal žádnou velkou cenu. Co však Michael Parks získal, je místo v naší paměti. Každý, kdo alespoň trochu zná tvorbu Quentina Tarantin či Roberta Rodrigueze nikdy nezapomene na texaského rangera McGrawa. Je také dost pravděpodobné, že se k nám McGraw určitě někdy vrátí - třeba v pokračování Kill Bill...
 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web