QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Eli Roth

Začátky

Eli Raphael Roth se narodil 18. dubna 1972 v Bostonu v USA. Už od malička natáčel se svým bratrem různé krátké filmečky a pro film tak projevoval zájem už od útlého věku. Eli vystudoval velmi úspěšně New Yorskou univerzitu a se svým studentským snímkem Restaurant Dogs sklidil značný úspěch. Do velké filmařiny nakoukl už v roce 1996, kdy se objevil ve filmu Dvě tváře lásky. O rok později se objevuje ve snímku Snapshots from a 500 Seasons a zároveň pracuje jako osobní asistent Howarda Steina. V roce 1999 hraje ve snímku Terror Firmer a začíná s profesionální tvůrčí prací. Pro Mandalay Entertainment začíná vyrábět animovaný seriál Cowdaheads.

 

Raketový vzestup

V roce 2002 se Eli rozhoduje natočit svůj první celovečerní film. Jako předloha mu poslouží zkušenost, kdy po cestě na Island chytil nemoc, která rozežírá svalstvo. Film provázely velké finanční potíže, když v průběhu natáčení od projektu odstoupila firma, která ho měla financovat. Na dokončení tak musel Roth shánět peníze u rodiny či známých. Film Cabin Fever, pojednávajcí o skupince mladých studentů, kteří si užívají poslední prázdniny napadnuti masožravým virem, se nakonec dotočil a byl představen v záři roku 2002 na filmovém festivalu v Torontu. Film zaujal a odkoupila ho společnost Lions Gate, která jej poslala do distribuce. Snímek se nakonec dostal i k nám a s náklady kolem 1,5 mil USD se stal komerčně velmi vydařeným, když po světě nastřádal na 31 mil USD! Pár měsíců na to posílá Roth do oběhu krátký animovaný snímek Nahnilý ovoce.

 

Pod taktovkou Quentina

Cabin Fever se líbil, sklidil celkem dobré ohlasy a hlavně zaujal Quentina Tarantina. Ten se rozhodl, že bude produkovat další Eliho projekt, Hostel. Film se Roth rozhodl natáčet v Čechách a děj se odehrává na Slovensku. Ve filmu se objeví jak čeští herci, tak česká hudba. Děj je nám všem známý a na kvalitu filmu máme také každý svůj názor. Ovšem, když se u filmu objeví „Quentin Tarantino uvádí“, přidá se pár chytrých oblbováků, je úspěch téměř zaručen. Povedl se tak husarský kousek ve formě obrovského finančního úspěchu filmu Hostel. Ten, s nákladem cca 4,8 mil USD, vydělal jen za první víkend v USA 20 milionů dolarů a dohromady po celém světě více než 80 mil USD. Když k tomu přidáme dalších 30 milionů dolarů za prodej DVD, dostáváme se ke krásné sumě… V témže roce si Eli zahrál ve filmu 2001 maniaků a založil společnost Raw Nerve, zabývající se tvorbou levných hororů. S obrovským finančním úspěchem Hostelu dostává Eli svolení natočit pokračování. Hostel 2 tak přichází v roce 2007. Opět měl co dočinění s Českou republikou a světe div se, tentokrát se na film dalo i koukat a co navíc, občas se i skvěle bavíte. Film se opět přelepil cedulkou Quentin Tarantino uvádí a i tentokrát se dostavil finanční úspěch, i když ne takový, jako u prvního dílu. Výroba tentokrát přišla na 10 milionů dolarů a celosvětové zisky překročily 35 mil USD. K tomu můžeme připočíst 19 milionů USD za DVD a máme opět krásné číslo. V témže roce se také Roth podílí na projektu Grindhouse dvojice Tarantino – Rodriguez. V Tarantinově části Death Proof ztvární postavu Dova a navíc je mu svěřena režie jednoho z fiktivních trailerů. Jeho počin se jmenuje Thanksgiving a kvalita je nadprůměrná, ba co víc, přímo skvělá. Jedná se o svižný, vtipný a hlavně výborný počin. Na podzim roku 2008 začíná Tarantino natáčet dlouho vysněný projekt Inglorious Bastards a Eli Roth byl mezi prvními obsazenými herci. Zároveň by si měl i zde, podobně jako u Grindhouse, vyzkoušet roli hostujcího režiséra. Eli dostal ve filmu jednu z větších rolí - Sgt. Donny Donowitz - obávaný kosič němců, golem nabušený muskulaturou (kvůli snímku nabral 15 kg svalové hmoty) - Medvědí žid. Co se hostující režie týká, pro basterdy natočil zhruba 5 a půl minuty dlouhý černobílý snímek - Národní pýcha, který je promítán před zraky všech pohlavárů Třetí říše. V konečném sestřihu se z tohoto snímečku objeví několik minut záběrů.

 

Na vlastní dráze

Hostel 2 byl posledním Rothovým velkým projektem. Od té doby se zaměřuje na dílčí činnosti, nežli na tvorbu celých filmů. Příležitostně hraje - v roce 2009 se objevil v hororu Fruita Chana Nedívej se nahoru a v současné době (zaří 2010) brázdí kiny remak Alexandra Aji - Piranha 3D, kde si Eli taktéž střihl menší roličku. Hlavní náplň jeho současné práce tvoří produkce. V těchto týdnech boduje v amerických kinech s filmem Daniela Stamma - The Last Exorcism podobně, jako před lety s Hostelem. Na příští rok se navíc chystá produkovat další snímek - The Other Woman. Koncem léta začíná Scott Spiegel natáčet další pokračování Hostelu, ve kterém by měl mít Roth také tak trochu prsty.

 

Budoucnost

Kromě těchto víceméně nízkorozpočtových nezávislých snímků pokračuje Roth ve spolupráci s Quentinem Tarantinem. V příštích týdnech by se měl začít natáčet The Man with the Iron Fist, který Tarantino s Rothem produkují. Roth je navíc spoluatorem scénáře, na němž se podílel také hudebník RZA (hudba ke Kill Bill). RZA by měl snímek režírovat a hrát hlavní roli. Jistá navíc není také do posledních dnů ani Rothova pozice v Hostelu 3. Krom toho Eli nedávno prozradil, že se plánuje (po vzoru Machete) zfilmování jeho fiktivního traileru z Grindhousu - Thanksgiving. Jen čas nám ukáže do jakých projektů a v jaké míře se Eli Roth zapojí...

 

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web