QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Sally Menke - Dvorní střihačka Quentina Tarantina

Dvorní střihačka filmů Quentina Tarantina - Sally JoAnne Menkeová se narodila 17. prosince 1953 v městečku Mionela učitelce Charlotte a profesoru managmentu na Clemson University Dr. Warrenu Wellsovi Menkeovým. Promovala na Newyorské Tischově umělecké univerzitě v roce 1977. Začínala s dokumenty a stříhala pro televizní stanici CBS. Do světa hraného filmu se podívala v roce 1983, kdy se podílela na střihu snímku Cold Feet. V roce 1986 si vzala režiséra a pozdějšího oscarového vítěze Deana Parisota, s nímž má dvě děti - Isabelu a Lucase. Naplno se prosadila jako editorka velkých hollywoodských trháků až od začátku 90. let.

 Jméno si udělala v roce 1990, kdy se podílela na střihu tehdejšího hitu - filmového zpracování Želv ninja. O dva roky později spolupracovala poprvé s Quentinem Tarantinem. Film Gauneři zaujmul nejen kritiky, ale i diváky. Když o rok později stříhala pro Olivere Stona válečné drama Nebe a země, které získalo Zlatý Glóbus, dostala se tak mezi "střihačskou elitu". V roce 1994 spolupracovala podruhé s Tarantinem. Z Pulp Fiction se stal absolutní hit. Sally Menke byla nominována na Oscara a své postavení tak upevnila. Stala se z ní jediná střihačka Quentina Tarantina.

V druhé polovině 90. let dělila svůj profesionální čas mezi Tarantinovi snímky a další projekty. V roce 2000 si zkusila také roli producentky, když produkovala snímek Billyho Boba Thortona - Krása divokých koní. Od roku 2001 se věnuje pouze filmům Quentina Tarantina. V roce 2004 byla na Hollywood Film Festivalu oceněna jako Editorka roku. Po Kill Bill následoval Grindhouse a Hanebný pancharti. Za ně byla letos podruhé nominována na Oscara, avšak ani tentokrát se nominace nepodařila proměnit ve vítězství.

Posledním filmem, který sestříhala je thriller Michaela Landera - Peacock. Filmovým světem poté otřásla zpráva, když byla šestapadesátiletá Sally Jo Menkeová 28. září nalezana mrtvá na dně Bronsonova kaňonu v kalifornském parku Griffith. Příčinou smrti bylo pravděpodobně vyčerpání, které se dostavilo během procházky se psem při pětačtyřicetistupňových vedrech...

Sally Menke má na kontě jen něco málo přes 20 filmů, avšak je navždy do historie světové kinematografie zapsána zlatým písmem za spolupráci s Quentinem Tarantinem, především pak za díla Pulp Fiction či Hanebný pancharti...

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web