QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Machete zabíjí

"Machete netweetuje!"
Machete

Machete Kills nebo chcete-li Machete zabíjí je přímým pokračováním dnes již klasické řezničiny z roku 2010. Ta zaznamenala celkem úspěch jak po finanční tak kritické stránce, a proto s tříletým odstupem dorazil začátkem podzimu 2013 druhý díl. Ten je oproti prvnímu rozsáhlejší takřka ve všech směrech. Více akce i ujetosti na jedné straně kompenzuje i větší množství dialogů a větší snaha "o děj" na straně druhé.

Po událostech z prvního dílu pokračuje Machete jako kosič zachraňující svět. Tentokráte mu v cestě stojí Luther Voz (Mel Gibson), který se za pomoci svých kumpánů snaží rozpoutat válku vypuštěním rakety. Machete na své cestě za spravedlností narazí na celou řadu záporáků, z nichž se vyjímá především Mendéz (Demian Bichir) či Desdemona (Sofia Vergara). Machetemu pomáhá i několik starých známých z prvního dílu jako třeba Michelle Rodriguez jako Luz či udobřený Osiris v podání Toma Saviniho.

Zatímco jednička vsázela především na bezhlavé a nápadité násilí, které je pojato velmi nadneseně a mírněno uzemňujícími hláškami, tak dvojka v tomto ohledu již lehce zpomaluje tempo. Stále není nouze o vtipné momenty či originální akční scény, avšak ráz filmu je zbytečně bržděn místy až rozsáhlými dialogy či snahou o vykrystalizování nějakého děje. Naštěstí vždy v tu pravou chvíli přijde nějaká scéna, která celý kolotoč rozjede zase pěkně do patřičných otáček. Samostatnou kapitolu pak tvoří naprosto fantastické obsazení, které kromě zmiňovaných jmen obsahuje i celou řadu půvabných dívek či hvězdných cameí. Podrobně jsem se tomuto tématu věnoval již v recenzi filmu.

V kinech bohužel film tak slavně jako jednička nedopadl. Při rozpočtu pohybujícím se kolem 20 milionů dolarů se podařilo Machete Cortézovi vytřískat pouhých 15 milionů dolarů. DVD a Blu-ray se naštěstí prodávají celkem obstojně, a tak jen v USA se díky těmto médiím podařilo nashromáždit dalších 5 milionů dolarů. Disky Blu-ray a DVD vyšly samozřejmě i u nás, bohužel bez jakýchkoliv bonusů.

Na závěr se sluší připomenout, že Machete byla původně plánována jako trilogie. Třetí díl s názvem Machete Kills Again... in Space! byl oznámen již prostřednictvím traileru, který byl součástí druhého dílu. Zda-li však někdy k jeho realizaci dojde, je prozatím ve hvězdách... Na trailer samotný, který je však naprosto vynikající, se ale můžeme podívat bez ohledu na to, jestli se onoho filmu někdy dočkáme.

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web