QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 8. - Bruce Willis

Walter Bruce Willis se narodil 19. března 1955 v západoněmeckém Idar-Obersteinu. Ve dvou letech se s rodinou vrací do vlasti svého otce - USA. Bruce vyrůstal v New Jersey. Po škole se několik let motal kolem aut. Pracoval jako pumpař, řidič kamionu nebo automechanik. S herectvím prý začal prý proto, aby se odnaučil koktat. Už zkraje 80. let se objevoval v reklamách, miniroličkách v seriálech nebo jako komparzista ve filmech.

První větší role přišla v polovině 80. let v seriálu Moonlighting. Jako David Addison Jr. se v seriálu objevoval po následující 4 roky. Získal si popularitu a v roce 1987 dokonce vyhrál Zlatý glóbus a Emmy. Měsíční svit mu tak otevřel cestu do filmu. Za první velký Brucův snímek se dá považovat romantická komedie Schůzka naslepo, kde si zahrál hlavní roli spolu s Kim Basinger. V témže roce si bere herečku Demi Moore a vstupuje do velkého světa Hollywodu.

V roce 1988 se objeví jako John McClane v hlavní roli legendárního akčního snímku Smrtonosná past. Jako McClane se okamžitě stal hvězdou akčního filmu. Od té doby se z Bruce Willise stal velice vytížený herec. Namluví malé škvrně v hitech Kdopak to mluví a Kdopak to mluví 2, natáčí další akční pecky jako Smrtonosná past 2 nebo Poslední skaut. Také to zkouší s autorstvím. Podílel se na příběhu filmu Hudson Hawk, kde hraje i hlavní roli.

Z Bruce Willise je hvězda první velikosti. Pobírá honoráře daleko přesahující 10 milionů dolarů za film. Přesto se v roce 1993 dává dohormady s Quentinem Tarantinem a za mrzký peníz se objevuje jako Butch v Pulp Fiction. S Quentinem se stanou přátelé. V roce 1995 si střihne miniroličku Lea v tarantinově části Čtyř pokojů - Muž z Hollywoodu. Tuto miniroličku ztvárnil bez nároku na honorář.

Bruce totiž vydělával na megaprodukcích velkých filmových společností. V druhé polovině 90. let jdou do kin blockbustery jako Smrtonosná past 3, 12 opic, Poslední zůstává, Šakal, Pátý element, Armageddon nebo Šestý smysl.

V roce 2000 se po téměř 13-ti letech rozvádí s Demi Moore. Mají spolu 3 dcery. Vedle herectví se také věnuje dalším činnostem. Na poli produkce to zkouší především u TV projektů. Je mj. producentem seriálu Dotek zla. Spolu s Demi Moore, Sylvesterem Stallonem a Arnoldem Schwarzeneggerem v roce 1991 přivedli na svět síť restaurací Planet Hollywood. V roce 2000 získává cenu Emmy za hostování v seriálu Přátelé.

I nadále pokračuje v tom, co mu jde nejlíp, a sice v hraní v akčních filmech či v akčních komediích. Objevuje se v Banditech, Hartově válce, nebo v Můj soused zabiják.

Po téměř 10 letech pak opět navázal na spolupráci s Quentinem Tarantinem, resp. s Robertem Rodriguezem. V roce 2005 se objeví výsledek jejich spolupráce - Sin City. O dva roky později se všichni tři opět setkávají při natáčení projektu Grindhouse.

Mezi hity posledních let lze pak dále zařadit např. Nabít a zabít, Smrtonosnou past 4.0 (za kterou obdržel honorář ve výši 25 milionů dolarů) nebo loňský snímek Red. Zahrál si také ve Stalloneho setkání akčních hvězd Postradatelní, v jehož pokračování by měl Bruce hrát hlavního záporáka. Hovoří se také o dalším pokračování Smrtonosné pasti a my můžeme taktéž doufat, že se Willis objeví v menší či větší roli v nějakém z dalších filmů Quentina Tarantina nebo Roberta Rodrigueze. Jeho účast, ačkoliv nebývá velká, je vždy velice příjemným zpestřením!

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web