QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Vznik filmu

Quentin Tarantino se nikdy netajil velkou láskou ke spaghetti westernům. Ostatně náznaky jsou zcela jasně patrné jak v Kill Bill, tak překvapivě i v Hanebných panchartech. Kromě různých odkazů vždy Tarantino s oblibou hovořil i o mistru westernové hudby - Enniu Morriconem, jehož songy pravidelně využívá ve svých filmech. Dalším náznakem byla Quentinova menší role ve filmu Takashi Miikeho Sukiyaki Western Django (Nemilosrdný střelec). A když ve stejném roce (2007) vypustil do světa poctu brakovým snímkům 70. let - projekt Grindhouse, proč by také nemohl natočit poctu spaghetti westernům, které tolik miluje?

Spekulace o chystaném snímku se pak objevili zhruba v polovině roku 2010, kdy se Tarantino rozpovídal o tom, že by rád natočil film o americké otrokářské minulosti formou westernu. Tehdy se mluvilo, že by si ve snímku mohli zahrát Djimon Hounsou a Samuel L. Jacskon. V březnu roku 2011 se pak prozměnu rozvyprávěl Franco Nero o svém návratu ke kořenům a že by se kolem nového snímku měl právě Tarantino výrazně "motat".

Reálné rozměry začal nabírat film na přelomu dubna a května roku 2011. Představen byl název Django Unchained a kromě Jacksona či Nera byl pro snímek potvrzen i Christoph Waltz - hvězda Hanebných panchartů. Právě v tu dobu se objevil i náznak příběhu a nedlouho poté také unikl na internet scénář.

V létě téhož roku se pak začalo s obsazováním jednotlivých rolí. Byly představeny hlavní hvězdy v podobě Jamieho Foxxe a Leonarda DiCapria. Některá další jména byla naopak časem vyškrtnuta (Kevin Costner a následně Kurt Russell či poté Sacha Baron Cohen). Důležité také bylo, kdo se postaví za kameru a hlavně, kdo film sestříhá (Sally Menkeová, která dosud stříhala všechny filmy Quentina Tarantina byla bohužel tou dobou již po smrti). Za kameru se postavil očekávaný Robert Richardson a střih dostal nastarosti Fred Raskin. Postavy byly obsazeny, tvůrčí tým taktéž a tak mohla 1. listopadu 2011 započít fáze pre-produkce.

Tarantino obdržel svůj dosud nejvyšší rozpočet 100 milionů dolarů, což se po úspěchu Hanebných panchartů očekávalo. Spolu s hvězdným ansáblem poté začal 6. února 2012 natáčet. Natáčelo se v amerických státech Louisiana, California a Wyoming až do 25. července téhož roku. Celý snímek byl dokončen před Vánoci, kdy ho také viděli první kritici, kteří snímek obrovsky chválili. Celý proces trvající více než tři roky pak vyvrcholil 25. prosince 2012 premiérou. V Čechách se pak Nespoutaný Django představil 17. ledna 2013.

Bohužel, snímek celým průběhem tvorby provázela i smůla. Kromě hledání náhrady za zesnulou Sally Menkeovou to byly také trable s herci. V roli Ace Woodyho se měl nejprve objevit Kevin Costner, ale ten po čase z projektu odcouval z důvodu velkého vytížení. Obsazen byl tedy Kurt Russell, ale bohužel i ten z projektu záhy odstoupil. Postava Ace Woodyho byla následně zrušena úplně. Hřebíček do "rakve smůly" pak zatloukla zrušená slavnostní premiéra, kterou zapříčinil masakr na škole v Newtownu.

I přes tyto trable se povedlo dokončit a představit film zdárně, o čemž jednoznačně hovoří úspěchy filmů na všech frontách. Filmový kritici ocenili Nespoutaného Djanga dvěma Oscary i Zlatými Glóby (za Trantinův scénář a vedlejší roli Christopha Waltze). Velmi spokojení byli i diváci, kteří jen na vstupenkách v kinech utratili 425 milionů dolarů celosvětově!

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web