QTarantino.cz - Quentin Tarantino

DVD a Blu-ray

DVD

OBAL

Přebal DVD s filmem Pulp Fiction tvoří notoricky známý obrázek s ležící a kouřící Miou Wallace v podání Umy Thurman. Dnes si jen těžko dokáže divák představit, že by u tohoto snímku mělo být na obalu něco jiného…

ZVUK A TITULKY

Přes povedené, do češtiny lokalizované, menu se můžeme snadno dostat k nabídce zvuku a titulků. Zvukové stopy jsou zde tři. Originální anglická 5.1 Dolby Digital, dále pak anglická DTS stopa a český dabing, který zůstal bez rozmixování původní z roku 1995 a je ve formátu 2.0 Dolby Digital. Vadu na kráse pak tvoří zhruba 20-ti vteřinový výpadek českého zvuku. Titulky jsou v nabídce taktéž pouze české a anglické.

BONUSY

Jednodisková verze nabídne k filmu naprosté minimum bonusového materiálu. Jedná se pouze o upoutávku na film Pulp Fiction, dále pak reklamní upoutávku z naší nabídky, kde je prezentován další film od Quentina Tarantina, a sice snímek Jackie Brownová. Poslední položkou je pak alternativa k audiokomentáři, a sice textový komentář.

TŘÍDISKOVÁ VERZE

Vlajkovou lodí dob minulých byla vrcholná třídisková S.E. edice, která je bohužel dnes již prakticky k nesehnání (na rozdíl od jednodiskové, kterou lze pořídit už pod 100 Kč). První disk tvořilo DVD s filmem a byl naprosto shodný s jednodiskovou verzí. Druhým diskem bylo DVD až po okraj našlapané bonusy. Takřka tři a půl hodiny kompletně lokalizovaného materiálu bylo zachováno i pro pozdější Blu-ray vydání a podrobněji se o něm rozepíši o pár řádků níže v sekci věnované právě Blu-ray. Třetím diskem pak bylo ukázkové CD s pěti songy z originálního soundtracku.

BLU-RAY

Jak jsem již zmiňoval, Blu-ray vydání prakticky nahradilo trojdiskovou DVD edici, která kompletně vyprodaná zmizela z trhu. Obal je opět shodný, stejně tak bonusová nabídka je stejná, jako u třídiskové S.E. verze.

MENU

Menu je opět lokalizované do češtiny, doprovázené ukázkami z filmu a podkreslené songy ze soundtracku. Stylisticky se jedná o precizně provedenou práci.

TECHNICKÉ SPECIFIKACE

Obraz Pulp Fiction je kvalitní, samozřejmě ve FullHD a v poměru stran 2,35 : 1. Audio stopy jsou v nabídce dvě, a sice angličtina a čeština (jedná se opět o legendární dabing z roku 1995), které jsou kódované ve formátu DTS-HD Master 5.1. Titulky jsou k dispozici pouze české, anglické bohužel chybí. Další výtku si zaslouží i rozdělení filmu na kapitoly, kterých je v nabídce pouze 12, což je při délce filmu přesahující dvě a půl hodiny málo. I provedení rozkapitolování formou jednoho políčka šlo vyřešit určitě lépe.

BONUSY

Bonusová nabídka je shodná s druhým DVD u třídiskové verze. Samozřejmě jsou jednotlivé bonusy otitulkovány česky. Velká nabídka doprovodného materiálu pak tvoří protiváhu jejich obrazové kvalitě, neboť všechny bonusy jsou v SD rozlišení 576i.

Jak jsem již zmiňoval u DVD, nejedná se o klasický audiokomentář, nýbrž o textový, který je naštěstí kompletně v češtině.

Klasický dokument „film o filmu“. Je protkán spoustou rozhovorů a zajímavostí a patří k vrcholům celé nabídky. Dokument vznikl v roce 2002 a díky tomu neobsahuje pouze rozhovory pořízené při natáčení, ale i z pozdější doby, díky kterým je pak dosaženo jisté retrospektivy. Délka dokumentu přesahuje půl hodiny.

Quentin Tarantino sám osobně představuje několik scén a vysvětluje, proč se do finálního sestřihu nevešly a komentuje také svůj vztah k nim. Délka bonusu je lehce přes 24 minut.

Dva krátké bonusy o natáčení dvou legendárních scén, a sice Mazaný králíček (délka necelých 5 minut) a srážky Butche s Marsellem (6 minut).

Dokument o lokacích natáčení, přibližuje nám interiér Mazaného králíčka a další věci. Délka bonusu je více než 6 minut.

Výňatek z pořadu dvou legendárních filmových kritiků Gena Siskela a Rogera Eberta, ve kterém se zabývají Tarantinovým raketovým vzestupem a jeho úspěchem na poli kinematografie v první polovině 90. let. Taktéž zkoumají vliv jeho filmů na tehdejší popkulturu a obecenstvo. Délka je 16 minut.

Známý dokumentarista Michael Moore zpovídá Quentina Tarantina, Samuela L. Jacksona a producenta filmu Lawrence Bendera. Délka bonusu je 11,5 minuty.

Děkovná řeč Quentina Tarantina z filmového festivalu v Cannes, kde Pulp Fiction vyhrál Zlatou Palmu. Délka je lehce přes 5 minut.

Masivní 55 minut dlouhý díl z pořadu Show Charlie Rose, kde jako hlavní host vystoupil právě Quentin Tarantino. Natáčení pořadu bylo ještě před premiérou Pulp Fiction, a tak se spíše hovoří o Tarantinových začátcích, Gaunerech, ale samozřejmě dojde i na Pulp Fiction.

Americký, anglický, německý, francouzský a japonský trailer. Vše samozřejmě otitulkováno a v celkové stopáži jedenácti minut.

Několik TV spotů spojených v jeden pětiminutový.

Na 420 obrázků rozdělených do osmi fotogalerií. Celková délka slideshow je půl hodiny.

ZÁVĚR

Na závěr přidám takové malé shrnutí. V současné době je v nabídce českých obchodů jednodisková DVD verze a Blu-ray verze. DVD verze je téměř bonusu prostá, český dabing je pouze dvoukanálový a navíc s chybou. Jediným plusem této edice je cena, která je nižší než 100 Kč. Třídisková S. E. edice je dnes už prakticky k nesehnání, a proto je současnou „vlajkovou lodí“ Blu-ray edice. Ta za cenu kolem 350 Kč nabízí kvalitní obraz i zvuk a velmi slušnou porci bonusů. Mínusem je určitě nepřítomnost anglických titulků u filmu či absence nějakých novějších dokumentů, které se objevily např. na americké Blu-ray verzi filmu. Myslím, že takový klenot světové kinematografie, jako je právě Pulp Fiction, by si určitě zasloužil nějakou pěknou sběratelskou edici v hezkém balení (např. steelbook), novou várkou bonusů či přiloženým soundtrackem. Koneckonců za pár měsíců bude film slavit 20 let od premiéry…

*Ceny jednotlivých edic uvedených v článku jsou platné k datu 29. září 2013.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web