QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Roger Avary

Začátky

Roger Avary

Roger Robert Avary se narodil 23. srpna 1965 jako Franklin Brauner ve Flin Flonu v Kanadě. V dětství se přestěhoval s rodinou do USA a vyrůstal v Arizoně. Už od útlého mládí se snažil mít co dočinění s filmem. Krátce studoval na umělecké univerzitě v Pasadeně. V 18-ti letech napíše a natočí svůj první větší amatérský projekt. Jedná se o snímek The Worm Turns. V polovině 80. let se setkává ve videopůjčovně Video Archives mladým filmovým nadšencem, Quentinem Tarantinem. Oba mají podobné zájmy a brzy se navzájem sblíží. Stanou se z nich velcí přátelé, což se také projeví na jejich spolupráci. Roger dělá kameramana amatérského Tarantinova snímku, Narozeniny mého nejlepšího přítele. Ve svém prvním filmu, Gauneři, nechá Quentin napsat Rogera jednu krátkou pasáž. Zároveň Roger vymyslí památné logo filmu. Podobně to bylo i se scénářem Pravdivé romance. Po těchto menších laskavostech se Roger začíná věnovat svým projektům.

Získávání respektu

V roce 1994 Roger napíše a natočí film Zabít Zoe. V hlavní roli se objeví Eric Stolz (Lance z Pulpa). Quentin má v té době už v Hollywoodu uznání a tak film produkuje. Sežene na něj rozpočet cca 1,5 mil USD. Roger tuto podívanou natáčí v americko-francouzské koprodukci. Je vidět, že má podobný styl, jako Quentinova tvorba, avšak jeho kvalit nedosahuje. Ale rozhodně se jedná o nadprůměrnou akční podívanou s parádním scénářem. Vrcholem jejich spolupráce je pak dílo Pulp Fiction. Roger je autorem námětu a zároveň se velmi malou měrou podílí i na scénáři. Film slaví neuvěřitelný úspěch a oba tvůrci získají Oscara za původní scénář. V tomto okamžiku přichází spory a rozchod tvůrčí dvojice Tarantino – Avary.


Osamělá cesta

Po hádkách s Quentinem se Roger vrhá na vlastní samostatnou cestu, obyčejného filmového tvůrce. V roce 1995 natáčí TV sci-fi Mr.Stitch. Jedná se o průměrný film, a je to naposled na hodně dlouhou dobu, co Roger seděl na režisérské sedačce. Přichází doba útlumu, kdy se Avary věnuje produkci, psaní scénářů a nebo si občas zahraje nějakou tu roličku. V letech 1996-2001 produkuje filmy Odd Jobs, The Last Man či Boogie Boy, napíše scénář k dílům Cying Freeman, Odd Jobs, nebo RPM a zahraje si třeba v kultovním hororu Phantasm. 

 

Avary se vrací

Po slabších letech se Avary vrací až v roce 2002, kdy napíše a natočí hodně slušnou romantickou komedii, Pravidla vášně. V hlavní roli se objevil James Van Der Beek či Jessica Biel. Film se 4 milionovým rozpočtem vydělá cca 12 mil USD, zaznamená solidní úspěch a brzy zapadne mezi ostatní řadové komedie této doby. V roce 2004 píše, točí a produkuje malé drama Glitterati, které je u nás téměř neznámé. Rok na to se objeví jako Franklin Brauner v malé komedii Matthew Cole Weisse Svatební víkend.

 

Přichází úspěchy

Roger vycítil, že jako kameraman, či herec nesklízí zrovna obdiv, s produkcí filmu to též vázne a tak se upíná pouze na tvůrčí práci. V roce 2006 píše scénář k vynikajícímu hororu Silent Hill, který po světě vydělá na 100 mil USD (stál necelých 50). Silent Hill se líbí a sklízí poměrně slušné kritiky. V roce 2007 se dává dohromady s kultovním režisérem Robertem Zemeckisem (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump či Trosečník) a píše scénář k filmu Beowulf. Jedná se počítačově udělaný film, jenž ovšem vypadá neuvěřitelně realisticky (postava Angeliny Jolie může vyprávět…). Film za téměř 150 milionů dolarů vydělá po světě zhruba 200 milionů USD, dalších 52 přidá jen v USA na DVD. Po tomto projektu spadly do Avaryho klína práva na kultovní akční počítačovou hru Return to Castle Wolfenstein.

 

Životní zvrat

V době, kdy měl Avary dostatek práce, výborné nabídky a možnosti, nastal zlom v jeho životě. 18. ledna 2008 byl zadržen a souzen za automobilovou nehodu. Tu způsobil pod vlivem alkoholu a zahynul při ní Avaryho blízký přítel a jeho žena byla těžce zraněna. Roger Avary byl odsouzen k ročnímu pobytu ve vězení. V červenci 2010 byl propuštěn a začíná se tak navracet do normálního života. Stále má v merku adaptaci slavné počítačové hry. Producenti Silent Hillu by ho také rádi viděli při psaní druhého dílu. V současné době (září 2010) řeší Avary jisté právní potíže. Doufejme tedy, že vše dopadne dobře a Avary se vrátí zpět k filmové tvorbě... Náměty z životních zkušeností na to koneckonců má více než zajímavé!

  

Budoucnost

Pokud vše půjde podle plánu, měl by Avary pracovat na filmu o fenomenálním vojákovi B.J.Blazkowitzovi, který se nebojí jak celé německé armády, tak jejich tajných a nadpřirozených experimentů, vyvíjených divizí SS paranormal. Zároveň je v plánu pokračování Silent Hillu. V souvislosti s Avaryho jménem se skloňují i další zajímavé projekty. Jak se ale Roger vyrovná se současnou životní situací a zda-li se vrátí do světa filmu, ukáže až čas...

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web