QTarantino.cz - Quentin Tarantino

O filmu

Tohle je život, kamaráde, Zákon džungle – buďto on nebo já. A to si teda piš, že já rozhodně ne.“

Ordell Robbie

 

Po více než třech letech od premiéry Pulp Fiction přišel do kin další film Quentina Tarantina. Bylo to přesně 25. prosince, co měla v USA premiéru Jackie Brownová. Film vznikl podle knižní předlohy Rum Punch od Elmora Leonarda. Film byl před uvedením jakoby rozpůlen očekáváním. Na jedné straně měl za sebou Quentin dva vynikající filmy (Gauneři a Pulp Fiction), ve filmu hraje spousta kvalitních herců (Samuel L.Jackson, Robert De Niro, Micheal Keaton) a Quentin měl dosud nejvyšší rozpočet (12 milionů USD). Na straně druhé Tarantino poprvé nerežíroval film ze své hlavy, ale podle knižní předlohy. Navíc nikdo nevěděl, jak se Pam Grier ujme hlavní role, když vlastně 15 let nezahrála nic velkého a navíc byla po léčbě rakoviny. Na konci všech těchto spekulací ovšem stál další vynikající film. Možná nedosahuje kvalit Gaunerů či Pulp Fiction, přesto se jedná o vynikající snímek…

 

Film stál (jak už bylo řečeno) zhruba 12 milionů USD. První premiérový víkend, ihned po Vánocích vydělal v USA asi 9,3 mil USD. Celkově v Americe ukořistil asi 40 milionů dolarů a na celém světě pak cca 75 milionů dolarů. Ze statistik je zajímavé snad pouze to, že film se umístil mezi první 100 filmů (co se týče výdělku), které se začínaly promítat v jakémkoliv prosinci. 

Podobně jako většina projektů od Quentina, i tento dosáhl poměrně výrazné délky, která se vyšplhala až na 154 minut. Film byl díky mnoha sprostým slovům, brutalitě a sexuálním scénám (kdo film viděl, jistě se musí divit proč…) zpřístupněn v USA až od 17 let (v některých zemích až do 18-ti let) a obdržel tak nejpřísnější rating.

Film sice není, jak je tomu v mnoha jiných filmech od mistra, rozkapitolován, přesto je ale konec filmu nahlížen hned ze tří pohledů. 

Jackie Brownová (Pam Grier) je 44 letá letuška, která pro svou kriminální minulost nenašla solidní práci a tak pracuje za mizerné peníze, pro jednu mexickou leteckou společnost. Svoji finanční situaci si občas vylepšuje tím, že pašuje peníze pro překupníka zbraní a drog Ordella Robbieho (Samuel L. Jackson). Je však zadržena policisty Rayem (Michael Keaton) a Markem (Michael Bowen). Jackie je umístěna do vazby, ze které jí vykoupí skrze sympatického plátce kaucí Maxe Cherryho (Robert Foster) právě Ordell. Ten se jí chce zbavit, stejně jako Beaumonta (Chris Tucker), ovšem to Jackie tušila a Ordella překvapila. Jackie poté začné hrát trojí hru. Na jedné straně s Ordellem, se kterým se dohodne, že pro něj propašuje půl milionu dolarů, výměnou za 10% podíl. Na druhé straně se spojí s policií, se kterou je pro svou svobodu připravena podrazit Ordella. Ani jedna strana ovšem netuší, že existuje strana třetí a tou je Max Cherry, se kterým se Jackie sblíží. Na konci celé akce jsou téměř všichni spokojeni. Policie má svého (mrtvého) Ordella a jeho komplice Louise Garu (Robert De Niro). Max Cherry je zpět ve své práci a má svůj podíl z lupu a Jackie má svůj půl milion dolarů, policii a Ordella z krku. Takže vše nakonec dobře dopadne.

Jackie Brownová sice nezaznamenala takový úspěch, jako některé další Quentinovy projekty, ovšem o tom, že se jedná o výborný film není pochyb. Film si na sebe několikrát vydělal, posbíral několik cen a u veřejnosti se hodnocení pohybuje cca na 75%. Film má vynikající scénář s výbornými dialogy, několika akčními scénami, je proložen vynikající hudbou a také samozřejmě humorem. K tomu vynikající práce kameramana i střihačky a ve výsledku je to prostě výborná, pohodová, odpočinková podívaná…

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web