QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Životopis

Začátky:

Muž mnoha profesí, Robert Anthony Rodriguez, se narodil 20. června 1968 v San Antoniu v Texasu. Vyrůstal zde ve vleké rodině. Už odmala se zajímal o film. Své zájmy začal uplatňovat na Texaské univerzitě, kde natočil na 30 krátkých filmů. V létě roku 1990 se oženil s Elizabeth Avellan. Jejich manželství přerostlo i do pracovních rozměrů. Elizabeth se stala spoluproducentkou většiny Robertových filmů.  Robert s Elizabeth mají pět dětí (Rocket, Racer, Rebel, Rogue a dceru Rhiannon) které více či méně mají co dočinění s některými z jeho filmů. V roce 1991, tedy ve svých 23 letech natáčí svůj první film. Ve snímku se objeví pouze jeho rodina. Krátký snímek Bedhead pojednává o dívce, která leží v nemocnici a vypraví svůj příběh, kterak ji trápení jejího bratra dovedlo až na nemocniční lůžko. Snímek má zajímavé zpracování, kvalitní kameru a velmi působivou, avšak jednoduchou hudbu, která s postupem času krásně graduje. Natáčení se mu zalíbilo a tak začal psát svůj první celovečerní snímek. Po dostudování vysoké školy testoval několik léků, za což dostal honorář nějakých 7000 USD, které mu vystačili na natočení snímku El Mariachi. Film pojednává o muzikantovi, který přichází do malého městečka, aby si vydělával hudbou, Ovšem futrál s hudebním ansáblem je vyměněn za zbraně a El Mariachi se spolu s krásnou majitelkou baru vrhá do boje proti místnímu podsvětí. Film zaujal na několika festival, později do něj bylo věnováno cca 200 000 USD na dodatečné úpravy. Snímek se dostal i do kin, kde vydělal přes 2 mil. USD. Po Mariachim je Robertovi nabídnuta práce na novém televizním film Rychlá kola. Rodriguez se stává spoluautorem scénáře, film režíruje a také sestříhá. Robert má rozpočet cca milion dolarů a tak si ve svých 25 letech zkouší, jaké je to točit film za solidní peníz. Jednu z hlavních rolí zde hraje Salma Hayek, která společně s Antonio Banderasem budou v nadcházejících 10 letech tvořit jednu kapitolu filmařského života Roberta Rodrigueze.

 

 

Robert se stává úspěšným

První snímky zaujaly i velké filmaře, a tak dostává od Columbia Picture nabídku na 7 milionů USD na natočení El Mariachiho, ale tentokrát v Holywoodských rozměrech. Robert neodmítne, a to znamená zvrat v jeho kariéře. Natáčí tak akční trhák Desperado. Ve filmu se objeví vedle hlavních postav Salmy Hayek a Antonia Banderase i další herci, kteří budou provázet Roberta v dalších filmech (třeba Danny Trejo), ale také Quentin Tarantino. Rok 1995 bude pro ně znamenat první společný a Quentin bude tvořit druhou kapitolu Robertova profesního života. U Desperada je Robert hlavním scénaristou, režisérem, střihačem i producentem. Dílo slaví úspěch. Jen v USA vydělá přes 25 milionů USD, je nominován na několik cen, ale co je hlavní, film se líbí divákům. Rodriguez se tak dostává na své tvůrčí výsluní. Tentýž rok spolupracuje na dalším projektu s Quentinem Tarantanem, a sice na filmu Čtyři pokoje. Film nezaznamenává jako celek valný úspěch, avšak na sebe si vydělá, posbírá nějakou cenu či nominaci a především povídky od Rodrigueze a Tarantina zaujmou a stanou se celkem populární. Ovšem hned následující rok si může udělat další zářez za další vynikající film. Ve spolupráci s Quentinem (jedna z hlavních rolí, scénář a produkce) natáčí Od soumraku do úsvitu. Ve filmu se objeví persony jako George Clooney, Juliette Lewis, Harvey Keitel, či Salma Hayek. Ve snímku se také poprvé objeví, nám dobře známá, postava detektiva Earla McGrawa (Micheal Parks). Film pojednává o dvou šílených bratrech, kteří vezmou jako rukojmí jedni věřící rodinu a společně se pokusí odolat jednu noc upírským nástrahám baru Titru Twister. Snímek za cca 19 mil USD posbírá několik cen, ve světě vydělá dohromady cca 60 mil USD, ale hlavně se stane mezi diváky neuvěřitelně populární. Má rychlý spád, svižnou kameru, výborný scénář a herce. Doprovází jej suprová hudba a podtrženo, sečteno… Rodriguez zabodoval. Po takto rychlém filmovém spádu si dává Robert menší tvůrčí pauzu, aby se na konci roku 1998 vrátil s dalším povedeným snímkem. Tentokrát se jedná o hororvou sci-fi komedii s vycházejícími hvězdami Joshem Harnettem či Eliah Woodem, Fakulta. Film s rozpočtem kolem 15 mil USD vydělá jen v USA přes 40 mil USD, posbírá několik cen a stane se poměrně úspěšným. Bohužel u nás se film moc neuchytí a tak zůstává na pozadí tvorby Rodrigueze, což je podle mě velká škoda.

Filmy na úkor kvality

Bohužel, jak to tak bývá, tak jako většina dalších umělců prochází i Rodriguez horším obdobím. Mezi roky 1999-2005 vyplodí Rodriguez na 7 filmů pochybnější kvality, které však zaznamenají vysoké finanční zisky. V roce 1999 a 2000 produkuje spolu s Quentinem pokračování výborného Od soumraku do úsvitu. Bohužel Krvavé peníze a Katova dcera nehýří kvalitou a zapadnou mezi brakové, avšak velmi zábavné videotituly. V letech 2001-03 natáčí dětskou akční sci-fi trilogii Spy Kids. Tu postupně tvoří díly Špioni v akci, Ostrov ztracených snů a 3D: Game Over. Spy Kids se díky dětským hlavním hrdinům a nízké přístupnosti stanou hitem. Filmům se dostává ocenění především v kategoriích pro děti, či fantasy. Důležité také je, že trilogie, která vyšla na nějakých 110 mil USD vydělala po celém světě téměř půl miliardy dolarů! Rodriguez si tak připsal další zářez, ovšem nás, fanoušky Desperada či Od soumraku do úsvitu moc nepotěšil. V roce 2003 navíc ještě točí pokračování Desperada s názvem Tenkrát v Mexiku. Ke starým známým se navíc ještě přidala hvězda v podobě Johny Deppa. Film sice nebyl tak finančně úspěšný, jako dětská trilogie, avšak po světě si na sebe téměř 3x vydělal. Sklidil dobré kritiky i ohlasy od starých Rodriguezových fandů. Zdálo se, že se vše vrací do formy. Ovšem v roce 2005 si nohy totálně podtrhl brakem s názvem Dobrodružství Žraločíma a Lávovky. Spy Kids se snést dají, ovšem toto je hardcore brak, na který asi každý, kdo to viděl, nejradši zapomene. Jedinou útěchou snad může být to, že film posbíral po světě cca 70 mil USD.

 

Návrat do starých kolejí

V témže roce (2005) přichází Rodriguez ovšem s vynikající náplastí. Společně s Frankem Millerem začínají točit film na motivy kultovního komixu Sin City. Na pomoc přichází i Quentin. Ve filmu se objeví hvězdy jako Bruce Willis, Michael Clarke Duncan, Michael Madsen či Mickey Rourke. Ti jsou doplněni o krásky typu Jessica Alba nebo Rosario Dawson. Rodriguez film natočí, zrežíruje, sestříhá, složí k němu hudbu, podílí se na vizuálních efektech… Film se točí novou metodou a sice tak, že jsou natáčeni jen herci před plátnem a celé okolí je dotvořeno počítačově. Ihned po uvedení se stává kultem. Je populární mezi diváky, má vysoké hodnocení u kritiků, získá mnoho ocenění (včetně nominace na Zlatou palmu) a po světě vydělá jenom v kinech na 160 mil USD. Rodriguez se vrátil takový, jaký se nám líbil v polovině 90. let. Ovšem jak mu to dlouho vydrží, má ukázat až další film. S Tarantinem plánují poctu kinům, 70. let film Grindhouse. O tom, jak strastiplná cesta filmu byla, se dočtete jinde, my se posuneme až rovnou k závěru a sice prodloužené verzi filmu Planeta Teror. Samostatný film se objevuje v polovině roku 2007. Jedná se o svižný film, plný známých i neznámých herců. Plný brutální akce, vtipu, vynikající kamery, hudby a svižného střihu. Snímek se líbil jak kritikům, tak divákům. Finančně sice moc neuspěl, ale důležité je to, jak ho přijmou fanoušci a ti ho přijali tak, jak se očekávalo. Tedy jako film, podobný typu Desperada, Od soumraku do úsvitu nebo Sin City, tedy jako svižné, akční vtipné podívané. Bohužel neuběhl ani rok a Rodriguez začal připravovat další podívanou pro děti. Na scénáři spolupracoval společně se svým synovcem Álvarem. Dohromady tak dali rodinnou podívanou Prckové, jejíž kinopremiéra byla stanovena na stejné datum, jako Tarantinovi Pancharti. Jak se dalo očekávat, Basterdi zabodovali na plné čáře na úkor Prcků, ze kterých se tak stane jen další podprůměrný dětský film.

V roce 2008 se po téměř 18 letech rozvedl s Elizabeth. Při natáčení Grindhouse se dal dohormady s Rose McGowan, se kterou se právě v roce 2008 zasnoubil. Elizabeth Avellan však dále spoluprodukuje Rodriguezovi filmy...


"Multifunkční" Rodriguez
To, že je Robert Rodriguez vynikajícím režisérem a scénáristou akčních béček ví dnes téměř každý. Ovšem stejně snadno, jako dokáže zabodovat s akčním krvákem, dokáže své fanoušky výborně odrovnat brakovým filmem pro děti. Rodriguez však není jen režisér či scénarista. Prakticky všechny své filmy si i sám točí a poté je sám stříhá. U hodně svých snímků se dále podílí na vizuálních či speciálních efektech. Rodriguez je také velmi schopný hudebník a skladatel, a tak se po této stránce, krom svých filmů, podílel také na filmech Kill Bill vol. 2 Quentina Tarantina, Jednotka příliš rychlého nasazení (2007) Edgara Wrighta, či nejnověji na filmu Hell Ride (2008) Larryho Bishopa. Sem tam si také střihne malou roličku. Vidět Roberta jsme mohli např. ve westernu Bullfighter (2000) kde hrál Bull Boye, či jako Mr. Lewise v komedii Nice Guys (2006).  


Robert válí
Po Prckách se Rodriguez začal opět činit. Společně se svým dlouholetým kolegou, Ethanem Maniquisem natočili celovečerní film, podle fiktivního traileru z Grindhousu - Machete. Hlavní role byla přímo na tělo napsána Dannymu Trejovi. Dále se objevily hvězdy jako Robert DeNiro, Steven Seagal, Michelle Rodriguez nebo Jessica Alba. Quentin Tarantino snímek produkoval, avšak není uveden v titulcích. Machete je vynikající akční krvák na hnaničící mezi parodií a vážnou béčkařinou. Nahláškovaný snímek sklízí úspěch jak finanční, tak divácký. Jedná se o film, který bez váhání zařadím mezi jeho tři nejlepší snímky. V témžě roce vede výrobu nového filmu o Predátorech. Týmový krvák Predators režiséra Nimroda Antala se líbil. S přehledem trumfnul nepovedené crossovery Alien vs. Predator a stal se výborným pokračovatelem Predátoří ságy. Film za 40 milionů dolarů vydělal více neř 125 milionů USD a hovoří se o možnosti pokračování. Robert se snaží i rozvíjet své Troublemaker Studios - produkční firmu a filmové ateliéry, kde v posledních letech natáčí stále více

 

Současnost

Píše se říjen roku 2010 a Robert Rodriguez pracuje na zahájení natáčení pokračování dětské ságy Spy Kids. Nový díl Spy Kids 4: All the Time in the World by se měl začít natáčet na podzim a do kin se dostane 19. srpna 2011. Natáčet se bude ve 3D a hlavní hvězdou je Jessice Alba.

V souvislosti s ním se stále hovoří o remaku filmu Red Sonja. Stále se také omílá pokračování Sin City a nově také Predators nebo Machete. Jméno Roberta Rodrigueze se také skloňuje v souvislosti se snímky jako Jetstonovi nebo Madman...

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web