QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 5. - Steve Buscemi

Steve Buscemi, muž nevelkého vzrůstu s irskými a italskými předky, se narodil 13. prosince 1957 v Brooklynu. Po promoci se odstěhoval na Manhattan, kde studoval herectví u Johna Strasberga. Začínal v divadle ve vedlejších rolích, občas psal i scénáře. Začátkem 80. let se živil jako hasič. V polovině 80. let nakoukl i do světa filmu. Vše začalo malými štěky ve filmech jako Tommy's, Parting Glances nebo v seriálu Not Necessarily the News. V roce 1987 si po delší známosti bere dívku Jo Andres. O tři roky později se jim rodí syn Lucian. S Jo je Steve Buscemi ženatý dodnes. Do povědomí se dostal v letech 88-89, když se objevil po boku začínají hvězdičky Umy Thurman ve snímku Kiss Daddy Goodnight, nebo ve filmu Woodyho Allena, Martina Scorseseho a Francise Forda Copolly Povídky z New Yorku či v povedené krimi-komedii Tajuplný vlak.

Na jaře roku 1991 se s ním setkal Harvey Keitel při konkurzu na Gaunery. Buscemi postoupil a měl zájem o roli pana Světlého (Blonďatého). Tarantino měl však o hercích jasnou představu a Buscemi se mu skvěle hodil do role pana Růžového. Tato role posunula Steva Buscemiho o kus dál. Projevil se jako výborný herec a získal si uznání ve filmovém průmyslu. Od té doby začal dostávat i příležitosti ve velkých holywoodských filmech. V roce 1993 se po boku hvězd jako Sean Connery, Wesley Snipes či Harvey Keitel objevil ve snímku Vycházející slunce. Tentýž rok se potkává s velkou částí z Gaunerů znovu. V nezávislém dramatu Alexandra Rockwella Somebody to Love se objevil nejen on, ale i Quentin Tarantino, Harvey Keitel nebo Edward Bunker. V tom samém roce natáčí opět pod taktovkou Quentina Tarantina snímek Pulp Fiction. V této hitovce si zahrál malou, přesto kultovní, roli číšníka Buddy Hollyho. V roce 1994 si zahrál i ve hvězdně obsazené komedii bratří Coenů Záskok. Následující rok se opět objevil po Tarantinově boku, když si s ním zahrál ve filmu Roberta Rodrigueze Desperado, jako Buscemi, pomocník Mariachiho.

Steve Buscemi měl jméno. Přestože nebyl hvězdným hollywoodským hercem první třídy, stal se uznávaným. Kromě herectví začal zkoušet i jiné věci. Už zkraje 90. let napsal a natočil krátký snímek What Happened to Pete. Opravdu s velkou věcí pak přišel v roce 1996. Podle vlastního scénáře natočil vynikající snímek Můj nejmilejší bar, kde si také zahrál hlavní roli. Buscemi se předvedl ve velkém světle a tím začaly přicházet i větší nabídky. Zahrál si tak ve filmech Útěk z L.A. Johna Carpentera, ve Fargu bratří Coenů (1996), ve hvězdně obsazených Con Air (1997), Armageddon (1998), Big Lebowski (1998) nebo Příšerky s.r.o. (2001). V roce 2000 natočil další výtečné drama s názvem Věznice. 

Na začátku nového tisíciletí spolupracuje po letech opět s Robertem Rodriguezem. V jeho dětské sáze Spy Kids hraje postavu Romera. V roce 2001 je za vedlejší roli ve filmu Přízračný svět nominovám na Zlatý Glóbus. V této době se po letech vrací k seriálové tvobě. Spolupracuje na populární seriálu Rodina Sopranů. V roce 2001 byl za jejich režii nominován na cenu Emmy. V roce 2004, opět za Rodinu Sopranů, tentokráte však jako herec, je opět na Emmy nominován díky postavě Tonyho Blundetta. Následující rok točí povedené drama Samotář Jim a objevuje se v akčňáku Micheale Baye - Ostrov. Později natočí další výtečné drama podle vlastního scénáře Interview. Soprany mění v roce 2007 za další seriál Studio 30 Rock, kde je jak hostujícím hercem, tak režisérem jedné z epizod. V roce 2008 je za svůj herecký výkon v něm nominován na svou třetí cenu Emmy.

V minulém roce se objevil v povedeném dramatu The Messenger nebo v animáku G-Force. Zároveň začal točit další seriál Nurse Jackie a jako Nucky Thompson se objevuje v dalším seriálu, mafiánské sáze Boardwalk Empire. V současné době má rotočeno několik dalších snímků a navíc pracuje na svém novém filmu Queer. Steve Buscemi je tak evidentně velice vytížený člověk. Obejvuje se jak ve hvězdně obsazených filmech velkých režisérů, tak v nezávislých snímcích prakticky neznámých tvůrců. Hraje v seriálech, píše a točí své vlastní filmy, hostuje jako režisér a herec u různých televizních projektů, vyzkoušel si produkci... Jak vidno, Steve je velmi nadaným hercem a tvůrcem. Jeho jméno však nikdy velké slávy nedosáhlo, přesto ho má každý z nás zarytého v paměti, a to nejen díky nevšednímu vzhledu, ale především díky jeho talentu a díky rolím, třeba ve filmech Quentina Tarantina nebo Roberta Rodrigueze...

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web