QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 1. - Tim Roth

Tim se narodil 14. května 1961 v Londýně jako syn novináře a malířky. Od dětství projevoval výtvarné a umělecké nadání. Začínal na sochařské škole, hrál ve školním divadle a později se z něj stal profesionální divadelní herec. Od svých 20 let se objevuje i na televizní scéně. Zpočátku v televizních filmech či seriálech, později i v menších rolích v celovečerních filmech. V roce 1990 získává první velkou roli ve filmu Roberta Altmana - Vincent & Theo, kde hraje známého malíře Vincenta van Gogha.

V roce 1991 odchází do USA. Kvůli problémům se svým přízvukem se prosazuje na poli amerických nezávislých filmů. Dává se dohormady s Quentinem Tarantinem a v roce 1992 se objevuje v Tarantinově prvotině Gauneři v jedné z hlavních rolí Mr. Orange (pana Oranžového). O rok později si bere Nikki Butlerovou s níž má dvě děti - Timothy (1995) a Cormac (1996). V roce 1994 opakuje spolupráci s Quentinem Tarantinem u filmu Pulp Fiction, kde se objevil jako Pumpkin (Ringo). Pulp mu definitivně otevřel cestu do velkého filmu. V roce 1995 se objevuje ve velkofilmu Rob Roy jako Archibald Cunningham. Za tuto roli byl nominován na Oscara nebo Zlatý Glóbus. Ve stejném roce se s Quentinem Tarantinem a Robertem Rodriguezem podílí na projektu Čtyři pokoje jako poslíček Ted v hlavní roli celého snímku.

Na konci minulého století si zkouší také režisérskou pozici, když točí drama Válečná zóna. Tento nezávislý snímek je hodnocen velmi pozitivně. V posledních letech se kromě menších snímků objevuje i ve velkých filmech známých režisérů. Zahrál si v Planetě opic Tima Burtona (2001), Youth Without Youth Francise Forda Copolly (2007) nebo v Neuvěřitelném Hulkovi Louise Leterriera (2008). Od roku 2009 hraje hlavní roli Dr. Cala Lightmana v krimiseriálu Anatomie lži.

Nezapomněl také na člověka, který ho proslavil - Quentina Tarantina. V září 2010 se objeví ve snímku Roberta Rodrigueze (z produkce Tarantina) Machete jako agent Ringo Orange (odkaz na Pulp Fiction a Gaunery).

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web