QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Sekula - Navarro - Richardson: kamerová trojka

Andrzej Sekula

Andrzej Sekula se narodil 19. prosince 1954 v polské Wroclawi. V roce 1980 emigroval do Velké Británie, kde studoval prestižní National Film and Television School v Beaconsfieldu, obor kameraman. Poté začal pracovat jako tvůrce reklam a krátkometrážních TV filmů. V červnu 1991 se na doporučení Monte Hellmana setkal s Quentinem Tarantinem, který právě sháněl kameramana pro svůj debut Gauneři. Také pro Sekulu to měl být americký filmový debut, a tak bez problémů souhlasil s nabídkou natáčet za méně, než 2000 dolarů týdně, ačkoliv v Británii vydělával točením reklam stejnou částku za jeden den. Spolupráce se velmi vydařila, a tak nebyl důvod, proč jí nezopakovat i u Pulp Fiction. S Tarantinem se potkali i unatáčení snímku Sleep with Me, kde si Quentin zahrál. Jejich poslední spolupráce je z roku 1995, kdy Sekula natáčel pro projekt Čtyři pokoje Tarantinovu povídku Muž z Hollywoodu. Od té doky Sekulova kariéra stagnuje. V roce 1998 se představil režijním debutem Fait Accompli, od dva roky později natočil Americké psycho. V roce 2002 režíroval, u nás asi jeho nejznámější film, Kostka 2: Hyperkrychle. Roku 2005 režíroval zatím svůj poslední film The Pleasuer Drivers. V posledních letech spolupracuje především s Nimrodem Antalem (mj. režisér Predators). V současné době natáčí pro Davida Schwimmera (Ross z Přátel) drama Trust.

 

Guillermo Navarro

Guillermo Navarro se narodil roku 1955 v Mexico City. Ve filmařském průmyslu pracuje od počátku 70. let, avšak první celovečerní snímek natočil až v roce 1985. V září 1994 se setkává s Robertem Rodriguezem a Quentinem Tarantinem u filmu Desperado. O několik měsíců později spolupracují i na snímku Čtyři pokoje. Ihned následující rok natáčejí ve stejném složení i Od soumraku do úsvitu. První a zároveň jedinou čistokrevnou spolupráci s Quentinem Tarantinem si Navarro střihl v roce 1997, když natočil Jackie Brownovou. Na počátku nového tisíciletí ještě natáčel s Robertem Rodriguezem první Spy Kids a to byla prozatím poslední spolupráce. Ve Spy Kids se Navarro mihl i v malé roli Pastora. Od té doby převážně spolupracuje s režisérem Gullermem del Torem. V roce 2007 vyhrál Oscara za Faunův labyrint. V současnoti má několik rozpracovaných projektů, z nichž určitě nejzajímavější je filmová adaptace slavného Hobbita.

 

Robert Richardson


Současným, a bez pochyby nejznámějším, kameramanem Quentina Tarantina je Robert Richardson. Ten se narozdil 27. sprna 1955 v Hyannis v USA. Do velké filmařiny nakoukl zkraje 80. let. V roce 1985 začíná spolupracovat s Oliverem Stonem. Za dva roky je nominován na svého prvního Oscara za film Četa. V roce 1990 nominace opakuje s filmem Narozen 4. července. O dva roky později nominaci konečně proměnuje v cenu a získává Oscara za kameru za film JFK. V roce 1993 se poprvé setkává nepřímo s Tarantinem. Podle jeho předlohy točí film Takoví normální zabijáci. V roce 1994 rozjíždí další velkou kapitolu svého života, a sice spolupráci s Martinem Scorsesem. V roce 1997, po dvanácti letech, končí spolupráce s Oliverem Stonem na filmu U Turn. V roce 2000 je nominován na dalšího Oscara za snímek Sníh padá na cedry. Stále spolupracuje se Scorsesem a v roce 2002 se dává dohormady se třetím velkým režisérem. S Quentinem Tarantinem natáčejí opus Kill Bill. Za Letce získává Richardson v roce 2005 dalšího Oscara. Na podzim 2008 natočil pro Tarantina Hanebné pancharty, za které byl v roce 2010 taktéž nominován na cenu Akademie. V současnosti běží v kinech Scorseseho Prokletý ostrov. V plánu má navíc také další dva Scorseseho snímky. Je také více než pravděpodobné, že spolupráce s Quentinem Tarantinem bude taktéž pokračovat. Robert Richardson patří mezi nejlepší kameramany současného světa. Má na kontě 2 Oscary, další 4 nominace a spolupráce s těmi nejlepšími režiséry. 12 let s Oliverem Stonem, 16 let s Martinem Scorsesem či 8 let s Quentinem Tarantinem...

 

Quentin Tarantino a Robert Rodriguez


Jak všichni víme, všeuměl Robert Rodriguez si hravě poradí i s kamerou. Na všech svých filmech se nějakým větším, či menším dílem podílel i jako kameraman. Od roku 2002 si svoje filmy točí již výhradně sám. Také Quentin Tarantino si kameru vyzkoušel, a to u Grindhouse, když natočil svůj díl Auto zabiják.
 

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web