QTarantino.cz - Quentin Tarantino

O filmu

Svět mi leží u nohou, až na ten drobnej fakt, že jsem právě vrazil dřevěnej kolík do srdce svýho bráchy, protože se z něj stal upír, a to i přesto, že na upíry nevěřím. Kromě týhle drobnosti je ale všechno príma.“

Seth Gecko

 

Kate Fullerová: Kam jedeme?
Richard Gecko: Do Mexika.
Kate Fullerová: A co je v Mexiku?
Richard Gecko: Mexičani.

 

Možná si říkáte, co dělá Od soumraku do úsvitu mezi hlavními projekty Quentina Tarantina, když tento snímek nerežíroval. Odpověď je jednoduchá. Od soumraku do úsvitu je jedním, ze stěžejních děl Quentina Tarantina. Byl to právě tento snímek, který znamenal v jeho tvorbě zlom. Proč, když byl natočen v roce 1995, kdy byl už Tarantino slavný? Ve zkratce. Od soumraku do úsvitu, byl první scénář, za který dostal Tarantino zaplaceno. To bylo již v roce 1990. To, že se na snímek čekalo 6 let je další otázka, na níž nalezente odpověď v článku Vznik filmu. Quentin film napsal, hrál jednu z hlavních rolí, produkoval a jeho jméno přineslo snímku slávu.

 

O co ve filmu jde, ví asi každý z nás. Seth Gecko za pomoci bratra Richieho unikne z vězení. Provedou loupež a nechají za sebou mnoho mrtvých. Společně prchají do Mexika spolu s rukojmí Glorií. Ta se stane další z obětí sexuálního maniaka Richieho. V hotelu narazí na pastora Jakoba Fullera a jeho rodinu, s jejichž pomocí se jim podaří prchnout do Mexika. Při oslavách v baru Titty Twister se ovšem stane něco nečekaného. Z tanečnic a personálu baru se stanou krvelační upíři. Místo pokračování oslav tak začíná boj o holý život. Spolu s hrstkou dalších dalších lidí začíná brutální řežba s upíry. Cíl je jasný, zabít jich co nejvíce a přežít do úsvitu. Bohužel se to povede jen Sethovi a Kate. Následuje památná závěrečná scéna se záběrem na kolosální upírské vrakoviště.

 

Film se zcela liší od ostatních, které Tarantino napsal. Není v něm podstatě žádná povídavá scéna. Jde čistě jen o akci a zábavu od začátku až do konce. Film plný hereckých hvězd má naprosto úžasnou hudbu. Výborné je na něm vše, od námětu, přes herce, zpracování až po vynikající a svižný střih. Efekty nejsou sice nejlepší, ale plně odpovídají rozpočtu. Výborná, vtipná akční podívaná je také plná překrásných žen, jimž samozřejmě dominuje Salma Hayek.

 

I když tento snímek Tarantino nerežíroval, rozhodně stojí za shlédnutí. Ať už proto, že znamenal zlom v jeho scénáristické kariéře nebo proto, že v něm jako v jediném hraje jednu z hlavních postav.

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web