QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Takoví normální zabijáci

O filmu

V roce 1987 začal Tarantino s Rogerem Avarym pracovat na scénáři k Pravdivé romanci. Několik částí tehdy vyškrtl, aby je o pár let později mohl znovu použít. Psal se podzim roku 1989 a Quentin Tarantino se ocitl ve vězení. Tam se dostal do konfliktu s jistým hispáncem a ten ho zaujal natolik, že si v hlavě začal psát nový scénář. První nástin scénáře byl hotový začátkem roku 1990 a začalo se s rozesíláním lidem do Hollywoodu. Původní záměr byl samozřejmě ten, že natočí zabijáky sám a za levné peníze. Současně s tím začal pracovat na Gaunerech, ale Takové normální zabijáky se stále nedařilo prodat. Až v květnu roku 1992 se o scénář začala zajímat společnost Olivera Stona. Podmínkou však bylo, že se Quentin musí vzdát režie. Na podzim 1992 oznámil Oliver Stone, že se filmu ujme sám. Ve smlouvě o prodeji scénáře byl i závazek, že Stone si může se scénářem manipulovat jak chce a toho také naplno využil. Z původních zabijáků zbylo jen torzo příběhu a sem tam nějaký detail, jinak byl hodně překopán. Quentin z toho byl tak rozčarován, že přestal chtít mít s filmem cokoliv společného. Nakonec to dopadlo tak, že je filmu uvedeno "na motivy příběhu Quentina Tarantina". Rozpory mezi Stonem a Tarantinem vedli k tomu, že Tarantino později vydal také svůj scénář. Všichni, kdo ho četli, se shodli, že je lepší jak ten nový, Stonův.

Na jaře 1993 bylo vše připraveno a Stone začal s rozpočtem 34 milionů dolarů a výbornými herci pod sebou natáčet film. Natáčelo se až do půlky prázdnin a pak začala dlouhá post-produkce. Film se nakonec dostal na světlo světa až na konci srpna roku 1994. Navíc vznikli i dvě verze, jedna 118 minutová a jedna režisérská, 122 minutová. Film byl velice brutální a tak po celém světě dostával ty nejpřísnější přístupnosti. V Irsku byl dokonce zakázán, ve Velké Británii šel pouze v kinech a z videodisribuce byl po týdnu stažen a povolen až o 5 let později. Snímek se nakonec stal značně úspěšným. Jen v USA vydělal přes 50 milionů dolarů. Navíc byl nominován, mj. na Zlatý Globus.

 

Děj

 

Snímek je příběhem Micka a Mallory. Mallory je mladá dívka, která žije u rodič a je velice nešťastná. Otec jí tyranizoval a sexuálně obtěžoval, matka se jí nezastávala. Jednoho dne se setká s Mickym, do kterého se zamiluje. Ten její lásku opětuje. Micky je následně zavřen za mříže, odkud uprchne a znovu jde za Mallory. Spolu brutálně zmasakrují Malloriny rodiče a následně se dávají na útěk. Na své cestě za sebou nechávají další desítky mrtvých a ve vraždění se vyžívají. Celý případ samozřejmě sledují médie a mladým vrahům je v patách policie... Film byl natočen nezvykle brutální, o čemž svědčí vysoké přístupnosti či dokonce zákazy filmu (viz předchozí odstavec).

 

Herci a postavy

Snímek je doslova protkán hvězdami. Režie se ujal jeden z nejúspěšnějších režisérů všech dob. Vítěz 3 Oscarů (dalších 8 nominací), vítěz Emmy, držitel 5 Zlatých Glóbů (další 3 nominace) a desítek dalších ocenění Oliver Stone. V hlavní rolích se objevili na Oscara a Zlatý Glóbus nominovaný Woody Harrleson (Micky) a taktéž na Oscara a Zlatý Glóbus nominovaná Julitte Lewis (Mallory). V dalších rolích můžeme vidět na Zlatý Glóbus nominovaného Toma Sizemora (detektiv Jack Scagnetti), na dva Oscary nominovaného držitele dvou Zlatých Glóbů - Roberta Downey Jr. (Wayne Gale), či držitel Oscara (další 2 nominace) a Zlatého Glóbu Tommy Lee Jonese (Warden Dwight McClusky).

 

DVD

Na VHS se k nám film dostal několik měsíců po kinopremiéře a v listopadu roku 2000 byl vydán také na DVD. To obsahuje anglický 5.1 kanálový zvuk a z češtiny alespoň titulky. Jedná se o původní kinoverzi. Z bonusů nabízí disk trailer, audikomentář Olivera Stona, záběry z natáčení, rozhovor s Charliem Rosem a vystřižené scény a alternativní konec filmu. DVD se dá pořídit za cenu kolem 200 Kč. V současné době se uvažuje o relasu na Blu-ray discích.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web