QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Lawrence Bender - muž, který pomohl Tarantinovi na vrchol

Lawrence Kirk Bender se narodil 17. října 1957 v Bronxu v New Yorku. Vystudoval stavební inženýrství, potom se zapsal na hodiny tance a získal stipendium na newyorské taneční akademii Louise Falca, choreografa filmu Sláva. Vážné zranění ho přinutilo, aby přešel na herectví, a tak začal studovat v New Yorku vedle takových jmen jako Jessica Langeová, Mickey Rourke a Christopher Reeves. K filmu se dostal poprvé ve 29 letech jako pomocník kameramanů a elektrotechnického oddělení. Jeho první a nejslavnější tvůrčí práce se datuje na rok 1989. Tehdy společně se Scottem Spiegelem natočili poměrně slůšný béčkový horor Narušitel. Spiegel natáčel podle Benderova příběhu. Ten zároveň na snímek sehnal peníze a v rámci ušetření také zahrál jednu z rolí.

Spiegel se znal s Tarantinem a jednoho květnového večera 1990 Bendera s Quentinem seznámil. Ti dva si padli do oka. Quentin mu představil některé své vize a projekty a za nedlouho začala spolupráce, která trvá až do dnes... Zatímco Bender natáčel po boku Van Damma Lví srdce, Quentin připravoval Gaunery. V roce 1992 se jejich první společný projekt představil Bender si zde zahrál jednu z malých roliček (stejně jako v téměř všech Tarantinových filmech) a zároveň film spoluprodukoval. Pokračovala spolupráce na Zabít Zoe a Pulp Fiction. V roce 1995 byl Bender poprvé nominován na Oscara, za nejlepší film roku - Pulp Fiction. Mimo filmy Quentina Tarantina produkoval i jiné snímky. Podílel se na Od soumraku do úsvitu, v roce 1997 byl nominován na svého druhého Oscara za snímek Dobrý Will Hunting.

Bender pokračoval dál jak v produkční, tak v herecké kariéře (i když se víceméně jedná většinou jen o "štěky"). Na začátku nového tisíciletí začal spolupracovat také s televizí jako výkonný producent. V roce 2010 byl nominován na svého třetího Oscara za Hanebné Pancharty. V současnoti pracuje na thrilleru Lunar Park.

 

Lawrence Bender produkoval více než 40 snímků. Zahrál si ve více či méně významných rolích v 11 filmech. Vyzkoušel si i další funkce ve filmové štábu. Má zkušenosti s psaním příběhů, produkcí soundtracků, pomocnou režií atd. Avšak nejvíce se ho budeme pamatovat my, fanoušci Quentina Tarantina, jako muže, který mu pomohl na vrchol a jako muže, který už 20 let s Tarantinem spolupracuje...
 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web