QTarantino.cz - Quentin Tarantino

El Mariachi

Robertu Rodriguezovi bylo čerstvě 23 let, když začal společně s Carlosem Gallardem (hl. role, produkce, efekty...) pracovat na svém prvním dlouhometrážním filmu. Na konci června roku 1991 začalo natáčení amatérského snímku. Herci byli povětšinou kamarádi. Rozpočet filmu byl 7000 USD, které Rodriguez získal za výzkum antibiotik. V polovině srpna bylo natáčení hotové. 15. září 1992 se snímek poprvé představil na Torontském filmovém festivalu. V lednu roku 1993 se dostal i na veleznámý festival nezávislých snímků - Sundance Film Festival, kde vyhrál uznávanou Cenu publika. Filmu si všimla i Columbia Pictures a ta věnovala zhruba 220 000 USD na dodatečné úpravy a efekty. Na konci února 1993 se tak El Mariachi dostal do americké kinodistribuce, kde vydělal více než 2 milion dolarů. Od léta 1993 se postupně dvou let film podíval i do dalších světových kinodistribucí. El Mariachi tak nastartoval velice úspěšnou kariéru texaského filmového tvůrce - Roberta Rodrigueze. V roce 1995 se pak film dočkal dražšího zpracování, když Rodriguez už v Hollywoodských poměrech natočil Desperada. V roce 2003 se pak uzavřela filmová "trilogie", když bylo natočeno další pokračování - Tenkrát v Mexiku. Zároveň byl také natočen vzpomínkový dokument El Mariachi: 10 Years Later.

Osamělý hudebník přichází do malého městečka, o kterém si myslí, že mu přinese štěstí. Chce hrát na kytaru jako jeho předkové a být úspěšným hudebníkem. V tutéž dobu však do města přichází i druhý chlápek podobného vzezření se stejným pouzdrem na kytaru. Jejich obsah se však velice liší a dojde k jejich záměně. Mariachi je tak nucen bojovat s pouzdrem plným zbraní proti místnímu podsvětí za pomoci majitelky místního baru, do které se zamiluje.

V hlavní roli El Mariachiho se obejvil Carlos Gallardo. Dále si ve snímku zahráli Consuelo Goméz (Domino), Jaime de Hoyos (Bigotón), Peter Marquardt (Azul). Ramiro Goméz (Cantinero) či Jesus Lopéz (Viejo Clerk).

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web