QTarantino.cz - Quentin Tarantino

O filmu

"Pomsta je pokrm, který nejlépe podáváme za studena."
Staré Klingonské přísloví

"Je to film o spravedlnosti a o spasení."
Uma Thurman

"Je to úžasný. Je to klasický Tarantino."
Lawrence Bender (producent)

"Ty zmije-zabijáci s ní vyjebou..."
Quentin Tarantino

"Uma je supermanka..."
Julie Dreyfus (Sofie)

"Je to nepřetržitá zběsilá filmová jízda..."
Lawrence Bender

To bylo pár citátů, které stručně charakterizují film Quentina Tarantina, Kill Bill. Film začal vznikat již při natáčení Pulp Fiction, kdy ho Quentin často probíral s Umou Thurman a charakterizoval postavu Nevěsty. Po dokončení Pulp Fiction šla ovšem skrypta do šuplíku a jak Quentin, tak Uma si šli vlastní cestou. Quentin napsal a částečně zrežíroval Čtyři pokoje, napsal Od soumraku do úsvitu, stvořil Jackie Brownou a podílel se i na dalších projektech. Uma také natočila mnoho vynikajích filmů (Měsíc u jezera, Gattaca, Sladký ničema, Přiznání a mnoho dalších...). Až v roce 1999 se opět potkali, zavzpomínali a Quentin vytasil poznámky ke Kill Bill a začal na něm intenzivně pracovat. Uma ovšem otěhotněla, a tak se natáčení zpozdilo, protože Tarantino psal roli přímo pro Umu. Po narození dítěte začala pro Nevěstu zhruba roční fyzická i psychická příprava. Když bylo vše přichystáno, začalo se natáčet. Celé to vyvrcholilo 10. října 2003 velmi úspěšnou kinopremiérou.

Film, který stál něco kolem 30 milionů USD vydělal za první víkend v kinech přes 22 milionů a celkově ve světě vydělal 181 milionů USD (tyto údaje jsou pouze výdělky z kin, nepatří mezi ně prodej DVD či soundtracků...). Celkově se zařadil na 40. příčku, co se týče návštěvnosti v kinech, roku 2003 a na 567. příčku celkově. Zajímavé je ale to, že patří mezi 10 nejlepších zahajovacích víkendů v říjnu všech dob. Toť několik statistických údajů...

Produkční společnost ovšem nepovolila Quentinovy film, který by stopáží překročil hranici 200 minut, a tak se Tarantino rozhodl, že film rozdělí na dva díly. Druhý přišel na řadu rok po prvním. Celková stopář tak dosáhla 242 minut. Uvažuje se ovšem, že spojený opus, který bude úplně nově nastříhán a budou použity i vystříhané záběry, se objeví na DVD.

A o čem že film je?. Podobně jako v jiných QT filmech je dílo rozčleněno na kapitoly. Celkově je jich 10 a na každý díl tudíž připadá 5 kapitol, které jsou opět časově proházeny. Film začíná "rádoby vraždou" Nevěsty. A hned na to následuje první kapitola.

Kapitola 1. Město Pasadena, Kalifornie. Nevěsta (Uma Thurman) přijela "navštívit" Vernitu Green (Vivicia A. Fox). Ihned ve dveřích začne krvavá řežba. Jenže po chvíli boje přijde Vernitina dcera Nikola domů ze školky. Obě dámy se na moment usmíří a začnou probírat "dospělácké věci". V kuchyni se domluví na termínu boje na nože. Ovšem Vernita poruší dohodu a vystřelí z krabice cornflalů (byla v ní pistole). Netrefí se a tak ji Černá mamba zabije svým nožem. Poté to vysvětlí Nikole, nasedne do kundolapu (PussyWagon - auto), vyškrtne Vernitino jméno na seznamu a odjíždí.

Kapitola 2. Nevěsta krví zbrocená. Tato kapitola se odehrává 4,5 roku před kapitolou jedna. Šerif (Michael Parks) přijíždí na místo činu, kde na něj čeká tým poldů vedených jeho synem. Při svatbě zde bylo zabito 8 lidí a jedna (Nevěsta) téměř také. Poté se posouváme o kousek v čase, kde v nemocnici leží v kómatu Černá mamba. Elle Driver (Daryl Hannah) ji přišla "dodělat", ale na poslední chvíli je Billem (David Carradine) odvolána. Posouváme se opět v čase o čtyři roky dopředu. Uma se probudí a začne vzpomínat... Nemocniční příslušník přivede zákazníka, který by si rád užil se skoro spící mambou. Jenže ta se zbaví jeho i zřízence (Buck z Šukovic z Texasu...). Horší je, že nemůže chodit. Na vozíku dojede ke Kundolapu, kde po pár hodinách dostane opět cit do nohou.

Kapitola 3. Původ O-Ren. Tato animovaná pasáž je asi největší "psycho". Velmi přehnaně krvavě, až humorně, je zde líčen příběh dospívání O-Ren Ishii (Lucy Liu). Pasáž je kombinací vypravávění, fotek, animace a vynikající hudby. Na konci se dostáváme opět do Kundolapu kde po 13 hodinách Uma opět začala chodit.

Kapitola 4. Člověk z Okinawy. Mamba odlétá do Japonska na Okinawu hledat Hattoriho Hanza, legendárního výrobce mečů. Následuje vynikající komická pasáž v baru. Šéf baru (shodou okolností sám Hanzo) po promluvě zavede Mambu na půdu, do své galerie mečů. Když Hanzo zjistí kdo Mamba je a proč meč potřebuje, rozhodne se ho vyrobit. Po měsíční výrobě a tréninku je meč hotov...

"... Ale ... končetiny, o které jste tu přišli, tu necháte. Ty teď patří mě..."

Takhle nějak se dá charakterizovat závěrečná kapitola prvního dílu:

Kapitola 5. Souboj v Domě modrých listů. Kapitola začíná vyprávěním o tom, jak to u Bosse všech Japonských Bossů chodí a vůbec o prostředí a lidech kolem O-Ren Ishii. Černá mamba se dostává do města O-Ren, na křižovatce potká Sofii (Julie Dreyfus). Mezitím O-Ren přijíždí za zábavou do Domu modrých listů, kde se koná pravá Japonská "diskotéka"... Na záchodcích v baru narazí Mamba na Julii, které o chvíli později před všemi lidmy v domě usekne ruku. Jednoho po druhém z ochranky O-Ren Černá mamba bez větších potíží zlikviduje. Následuje perfektní bitka s Gogo Yubari. Po její zlikvidování přichází zbytek O-Reniny osobní armády, šílené 88', na souboj trvající téměř 10 minut. tato pasáž je i částečně černobílá. Po tomto brutálním masakru, jedním z největších jaký jsem kdy viděl, je na řadě konečně O-Ren Ishii. Ta po svém skalpování pronese památnou větu, že "...to byl skutečně meč od Hattori Hanza..." Následuje část, kdy Černá mamba odveze Sofii na nějaké místo, kde ji vše vysvětluje a poté ji vyhodí z auta... Vše završuje epilog, kdy se opět vracíme do minulosti, a sice do doby, kdy Uma letí na Okinawu a píše si seznam "Zabít pět lidí". Do toho pronese Budd (Michael Madsen) ... "Ta žena si zaslouží svou pomstu ... a my si zasloužíme smrt". Na úplném konci se dozvídáme od Billa a Sofie, že dcera Černé mamby stále žije...

O kvalitě filmu zde nemůžeme vůbec pochybovat. Výborně napsaný a sestříhaný film. Film akční, napínavý až do samého konce. Film brutální i vtipný. Film animovaný, barevný i černobílý. Film s vynikající hudbou. Film skvěle natočený a výborně herci ztvárněný... Tohle vše je Kill Bill.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web