QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Predators

Filmová historie Predátorů začíná před nějakými 23 lety. Tehdy začínající režisér John McTiernan natočil se stoupající akční hvězdou Arnoldem Schwarzenggerem, dnes již legendární akční sci-fi o mimozemských lovcích lidí. Film zaznamenal velký úspěch a za tři roky přišlo pokračování. McTiernan stoupal do hvězdných výšin a měl roztočený snímek Hon na ponorku se Seanem Connerym, Schwarzenegger měl taktéž na pilno - Total Recall a Terminátor 2. Hlavní hvězdou dvojky se tak stal Danny Glover, proslavený Smrtonosnou zbraní. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi Stephenu Hopkinsonovi. Dvojka zaznamenala o dost menší úspěch, jak u diváků, tak u kritiků. Ihned po dvojce se začalo hovořit o dalším pokračování. V roce 1994 o projekt poprvé projevil zájem, tehdy ještě mladý a nezkušený, Robert Rodriguez. Dokonce se pochlubil i napsaným scénářem. K realizaci však nedošlo. Na přelomu tisíciletí se Rodriguez opět vytasil s plány na pokračování, avšak i tehdy z dalšího filmu o Predátorech sešlo.

 

V roce 2003 přišel Paul W.S. Anderson (Resident Evil, Mortal Kombat) s crossoverovým nápadem skřížit dvě legendární série - Predátory a Alieny (Vetřelce). Napsal scénář a za 60 milionů dolarů natočil film. Ačkoliv se objevilo mnoho kritiků, film si své fanoušky našel, a nebylo jich málo, a celkem solidně vydělal. O dvojce bylo prakticky ihned rozhodnuto. Dvojka přišla v roce 2007. Měla ještě horší ohlasy, než jednička, přesto opět hodně solidně vydělala. Každopádně projekt AvP byl prozatím ukončen a opět se objevili zprávy o pokračování klasické Predátoří série. V dubnu 2009 byl oficiálně oznámen další díl Predátora. Robert Rodriguez se po 15-ti letech konečně dočkal a z producentského postu začal pracovat na svém vytouženém díle. Alex Litvak a Michael Finch sepsali scénář, který pod Rodriguezovým dozorem natočil maďarský talent Nimród Antal. Film se natáčel ve druhé polovině roku 2009 v domovském studiu R.R. v Troublemaker Studios v Texasu. Exteriéry pak na Havaji. Natáční přišlo na 40-45 milionů dolarů.

Premiéra se konala 7. července 2010. U nás se film objevil o den později. V kinech se Predátorům poměrně dařilo, když po celém světě vydělali téměř 127 milionů dolarů. V polovině října 2010 se Predátoři dočkali svého vydání na DVD a Blu-ray, za jejichž prodej se utržilo do této doby (konec roku 2010) jen v USA na 19 milionů dolarů. Na digitálních nosičích se v současné době objevují také na našem trhu.

 

NÁSLEDUJÍCÍ TEXT VYZRADÍ DĚJ FILMU! Bez nějakých okolků ihned na začátku sledujeme pád hlavního hrdiny. Postupně do džungle popadá několik dalších lidí. Ti se během chvíle seznámí a zjistí, že táhnout za jeden provaz bude určitě lepší, než být každý sám. Vedení skupiny zabijáků se sám ujme zkušený voják Adrien Brody. Postupem času odhalujeme identitu celé skupinky, včetně nenápadného Edwina, jehož pravou tvář zjistíme až na samotném konci filmu. Osmička putující džunglí brzy zjistí, že se nachází na jiné planetě. Planetě lovců, jimž jsou potencionální kořistí. Začíná tak boj o holý život. Při jedné přestřelce narazí posledního přeživšího, který se již dlouhou dobu úspěšně před Predátory ukrývá. Veterána Nolanda ztvárňuje Laurence Fishburne, avšak role byla původně napsaná pro samotného Arnolda Schwarzeneggera. Noland skupince prozradí nějaké informace, svou trochou do mlýna přispěje i francouzská kráska Isabelle, jejíž životní příběh navazuje na původního Predátora. Když Predátoři skupinku konečně objeví, strhnou se pravá jatka. Jeden po druhém lidé umírájí. Avšak ani samotní Predátoři to nemají snadné. Prvního odpálí největší sympaťák Nikolai, druhého v souboji jeden na jednoho zabije Hanzo. Závěrečná bitva perfektně graduje, sledujeme charakterový zlom Edwina a snímek končí dvojicí přeživších Isabelle a Roycem. Na úplném konci padá do pralesa nová "kořist".

 

V jednotlivých rolích se objeví Topher Grace (Edwin), Danny Trejo (Cuchillo), Laurence Fishburne (Noland), Adrien Brody (Royce), Alice Braga (Isabelle), Walton Goggins (Stans), Mahershalalhashbaz Ali (Mombasa), Oleg Taktarov (Nikolaj), Louis Ozawa Changchien (Hanzo) a Derek Mears (Predator).

O hercích podrobněji pojednává tento článek.

Recenzi snímku hledejte ZDE.

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web