QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Pohotovost - epizoda Mateřství

"Tam, kde mám parkovat, stojí kůň..."

Dr. Doug Ross

 

O filmu

15 let v hlavním vysílacím čase. 331 epizod v 15-ti sériích. Nejdéle vysílaný lékařský seriál a jeden z nejdéle vysílaných dramatických seriálů vůbec. Stovky různých ocenění a nominací (mj. 22 cen Emmy či Zlatý Glóbus). Sledovanost v řádu desítek milionů diváků jen v USA. Seriál Pohotovost (v originále ER) je legendou.
První epizoda byla odvysílána 19. září 1994, poslední pak 2. dubna 2009. V Čechách se Pohotovost poprvé objevila v roce 1995 na tehdy začínající TV Nova. Od té doby byla několikrát reprízována.

Quentin Tarantino se k natáčení Pohotovosti dostal v březnu 1995. V té době už patřil mezi filmové tvůrce první kategorie. A ačkoliv mu za režii epizody Motherhood zaplatili 30 000 dolarů, vymínil si právo upravovat scénář Lydie Woodwardové a tak trochu ignorovat dosavadní styl Pohotovosti. V epizodě se tak objevuje několik typických hlášek pro Tarantinův styl, Quentin také obsadil Angelu Jonesovou, se kterou mj spolupracoval na Pulp Fiction nebo později na Krvavé romanci. Vyřádil se taktéž na velice akční kameře. Když v červenci 1995 vysílali tuto epizodu v Británii, kritika ji označila za skvostnou ukázku práce s televizním seriálem. Peter Patterson o tom v Daily Mirror napsal: „Těžko si lze představit někoho, kdo by uměl vnést svěží dech do nekonečného amerického seriálu E. R.. Hostující režisér Quentin Tarantino to však dokázal. Tempo stupňuje až k bodu, kdy vám některé scény připadají, jako byste si je přehrávali zrychleně na videu.“ Motherhood (Mateřství) měla premiéru 11. května 1995. Byla to první a poslední Tarantinova práce na seriálu Pohotovost. S několika lidmi z ní se však "na place" setkával i v budoucnu.

 

Děj

Motherhood se odehrává na Den matek. Začíná překvapivým porodem Susaniny sestry Chloe. Zdánlivě rutinní den však záhy naruší několik zvratů, a tak se Susan stihne rozhádat s matkou, přítelkyně Douga Rosse by ráda začala život na hromádce, aby v závěru zjistila, že je podváděna, Peter Benton je odvolán i přes kupu zraněných proto, aby zjistil, že mu zemřela matka. Klinikou pak projde několik zvracejících dětí, mladík nabodnutý na tyč, stoletá babička se svou matkou či několik členů gangu, kteří ve svých potyčkách pokračují uprostřed operace na sále... Ač se může zdát, že tento zdánlivý guláš nelze nacpat do 45 minut, Quentin Tarantino to zvládl a navíc s bravurou jemu vlastní!

 

Herci a postavy

Anthony Edwards (Dr. Mark Greene), George Clooney (Dr. Doug Ross), Sherry Stringfield (Dr. Susan Lewis), Noah Wyle (John Carter), Julianna Margulies (sestra Carol Hathaway), Eriq La Salle (Dr. Peter Benton), Abraham Benrubi (Jerry Markovic), Julie Carmen (Mrs. Lafferty), Angela Jones (Michelle)...

 

DVD

Pohotovost lze koupit v České republice na DVD sice bez dabingu, ale alespoň s českými titulky. Prodává se po jednotlivých sezónách, včetně bonusů, většinou na 4 discích. Motherhood je součástí první série a cena jedné řady je cca 1300 Kč.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web