QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 6. - Michael Madsen

Michael Soren Madsen se narodil rodičům Calovi a Elanie 25. září 1957 v Illinois v Chicagu. Má sestry Cheryl a Virginii (taktéž herečka). Živil se jako malíř, opravář aut nebo v nemocnici. S herectvím začal v Chicago's Steppenwolf Theatre, kde pracoval pod Johnem Malkovichem. Své první filmové role se dočkal v roce 1982 ve snímku Against All Hope, kde si zahrál alkoholika, který se snaží napravit svůj zpackaný život. Malými a vedlejšími rolemi se snažil dostat výš. V roce 1984 se objevil v Přirozeném talentu Roberta Redforda, roku 1989 si zahrál psychopata ve snímku Zabij mě opět, poté se objevil po boku Suzan Sarandon v Thema & Louise nebo v The Doors Olivera Stona. Do té doby byl už podruhé ženatý. Se svou druhou ženou Jeannine Bisignano má dvě děti - Christiana (1990) a Maxe (1994).


Začátkem 90. let přichází zvrat v kariéře. Quentin Tarantino připravoval svůj filmový debut Gauneři a Madsen se ucházel o roli pana Růžového. Tarantino ho nakonec obsadil jako pana Blonďatého. Ačkolik Madsen je sám o sobě "mírumilovný tvor", v Gaunerech hrál masového psychopata, jehož syrové hlášky se zapsaly do paměti milionům fanoušků po celém světě. Gauneři se stali hitem a o Madsena byl najednou mnohem větší zájem. Začal se objevovat v několika filmech ročně, např. ve velkolepém a hvězdně obsazeném westernu Wyatt Earp. Přihla také další slavná role v dětské sáze o jedné kosatce - Zachraňte Willyho!. V roce 1995 mu byla nabídnuta další spolupráce s Quentinem Tarantinem - na snímku Od soumraku do úsvitu - kde měl hrát hlavní roli Setha Gecka. Ke spolupráci nakonec nedošlo.

Při Gaunerech se velmi spřátelil s Quentinem Tarantinem a Haveyem Keitelem. Keitel je kmotrem je druhého syna Maxe. Druhé manželství Madsenovi opět nevydrželo a na jaře roku 1996 se žení potřetí a zatím naposled. Se svou současnou ženou DeAnnou má tři syny Hudson Lee (1995), Calvin Michael (1997) a Luke Ray (2005). Quentin Tarantino je kmotrem prvních dvou. V roce 1997 se objevuje ve hvězdném snímku Krycí jméno Donnie Brasco a v témže roce si poprvé zkouší roli producenta na snímku Vysoký cíl.

Jak roky plynuly, přicházely desítky další rolí, Madsen občas něco produkoval, sem tam se objevil v nějakém seriálu nebo televizním snímku. Až přišlo na řadu natáčení opusu Kill Bill a Madsen se opět setkal s Quentinem Tarantinem. V tomto snímku si zahrál dalšícho hláškujícího záporáka, bratra hlavního záporáka Billa - Budda. Po Billovi se opět přichází role ve snímku Roberta Rodrigueze, ve kterém má Tarantino taktéž prsty, Sin City. Při natáčení Kill Bill se Madsen, Tarantino a Larry Bishop domluvili, že by někdy v budoucnu mohli natočit klasickou akční biker movie. Zanedlouho na snímek přišel čas, ale Tarantino kvůli velké vytíženosti musel odmítnout jednu z hlavních rolí a film tak pouze produkoval. Pekelná jízda se objevila v roce 2008.

V posledních letech zvládá Michael Madsen klidně deset i více rolí ročně, snaží se také stále více produkovat a je tak velmi činným člověkem. Ve svých 53 letech se letos přehoupne přes 200 filmových rolí, produkuje svůj 14. snímek a v současné době má roztočeno tolik projektů, jako málokdo. V plánu je taktéž i pokračování Sin City, kde by si pod taktovkou Roberta Rodrigueze měl Michael opět zahrát. Michael Madsen nikdy nebyl velká filmová hvězda. Nikdy nezískal žádnou velkou cenu, nikdy nehrál v hlavní roli nějakého velkého kasovního trháku. Avšak několik jeho postav se stalo nezapomenutelných, především díky Tarantinovi. Stačí si kdykoliv vzpomenout na pana Blonďatého nebo na Budda...

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web