QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Pěsti ze železa - The Man with the Iron Fists

O filmu

Hudebník Robert Diggs, zvaný RZA, se nikdy netajil láskou k bojovému umění, což koneckonců naznačuje i to, že složil hudbu např. k filmům Ghost Dog - Cesta samuraje, třetímu Bladovi, seriálu Afro Samurai či k filmu jeho dobrého kamaráda Quentina Tarantina Kill Bill. RZA se tu a tam objevil i v několika snímcích nebo seriálech, ale jeho velkým snem bylo natočit si vlastní bojový film. Již před lety dal dohromady 90 stránkový příběh, který poté s Eli Rothem přetavil ve scénář. Eli Roth se pak u chystané prvotiny RZA ujal mj. i produkce a zahrál si jednu z malých rolí. RZA původně plánoval rozsáhlý mnohahodinový vícedílný projekt, avšak právě Eli Roth jej přesvědčil k tomu, aby natočil jeden celovečerní film. Natáčet se pak začalo pod záštitou Quentina Tarantina s rozpočtem cca 15 milionů dolarů v lednu 2011 v Šanghaji v Číně.První sestřih filmu měl takřka čtyři hodiny, což se ani za mák nelíbilo producentům, a proto muselo dojít k razantnímu sestřihu. Výsledkem práce pak byl 96 minutový film (107 minut v prodloužené unrated verzi), který se divákům představil 2. listopadu 2012. V USA snímek vydělal 15,6 milionu dolarů a celosvětově v kinech cca 21,5 milionu USD. The Man with the Iron Fists se pak poměrně dobře prodával i na DVD, kde jen v USA utržil 6,3 milionu USD a další miliony za prodej Blu-ray disků. Z filmu se tak nestal žádný finanční trhák, avšak o propadák se též nejednalo. Do tuzemských kin se snímek nedostal, avšak od jara roku 2013 je dostupný prostřednictivím právě DVD a Blu-ray disků i našim divákům.
 

Děj

Quentin Tarantino uvádí film svých parťáků RZA a Eliho Rotha Pěsti ze železa, krví nasáklé a zlámanými kostmi nabité akční dobrodružství na motivy klasiky kung-fu. Někdo ukradl zásilku císařského zlata a každý bojovník kung-fu, vrah i nájemný zabiják v Číně udělá cokoliv, aby se neskutečného bohatství zmocnil.
(z oficiálního textu distributora)

 

Herci a postavy

Je velmi překvapivé, jak se kolektivu autorů dokázalo na natáčení dostat hvězdy velkého formátu i při tak nízkém rozpočtu. Ve filmu se tak v menších či větších rolích objeví držitel Oscara Russell Crowe (Jack Knife), populární Lucy Liu (Madam Blossom), wrestlingová hvězda Dave Bautista (Brass Body) či fanouškům Quentina Tarantina dobře známá Pam Grier (Jane). Ve snímku se tako samozřejmě objeví i dvojce hlavních autorů RZA (Blacksmith) a Eli Roth (jeden z bojovníků Wolf Clanu). Dále si zde zahráli např. Rick Yune (Zen Yi) nebo Jamie Chung (Lady Silk).

 

DVD a Blu-ray

Na pulty tuzemských obchodů dorazily disky s filmem Pěsti ze želea 27. 3. 2013. Jak DVD, tak Blu-ray nabízí bohužel pouze kratší 96 minutovou verzi. DVD vydání nabídne u filmu českou i anglickou zvukovou stopu, obě ve formátu Dolby Digital 5.1 k. Nechybí samozřejmě také titulky. Na bonusy zcela prosté vydání je k mání od 270 Kč.O něco lépe je na tom Blu-ray verze. Ta nabízí jednak výborný obraz 1080p v poměru 2,35:1, ale také podstatně lepší zvuk. Angličtina je k dispozici ve formátu DTS-HD, další jazyky (včetně češtiny) v DTS 5.1 k. Titulků je celá řada a nechybí samozřejmě ani čeština. Slavnější je to i s bonusy. Blu-ray edice nabízí: Vynechané scény, Pohled do z natáčení filmu, Cesta na východ a dokument Na natáčení s RZA. Bonusy jsou na disku ve Full HD a opatřeny českými titulky a jejich celková stopáž činí cca 34 minut. Cena této edice je od 350 Kč.

Vrcholnou verzí je pak STEELBOOK Sběratelská limitovaná edice Blu-ray. Bohužel, ani u této verze se nedočkáme většího počtu bonusů či prodloužené stopáže filmu. Cena Steelbook verze začíná na 480 Kč.

Poznámka: informace o cenách jsou k 31. 7. 2013.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web