QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Vznik filmu

Film Od soumraku do úsvitu je samozřejmě zajímavý sám o sobě, ovšem neméně zajímavá je i jeho historie. Ve zkratce vám zde popíšu, jak šel s filmem čas a jak vznikal.

 

Historie snímku sahá až na přelom 80. a 90. let. V této době už velmi uznávaný specialista na vizuální a speciální efekty Robert Kurztman měl za sebou takové kultovní snímky jako Halloween, Noční můra v Elm Street, Evil Dead nebo dokonce Predator. Robert v této době začal psát příběh o dvou lupičích, kteří prchají do Mexika a tam skončí v upírském baru. Tehdy se potkal s Quentinem a nabídl mu 15000 dolarů za to, pokud příběh přepíše na filmový scénář. V roce 1992 se projekt znovu rozbíhá. Quentin měl o projekt velký zájem, ovšem problém byl v tom, že scénář patřil stále Kurzmanovi. V tu dobu už hlavní roli odmítlo na 25 herců, včetně Emilia Esteveze nebo Adrewa Dice Clay, který mohl zajistit 4 milionový rozpočet. Quentin s Kurzmanem dali dokonce dohromady čtyřminutovou reklamu na podporu projektu. Ovšem ta nezaujala a tak byl projekt zase odložen. Po třech letech (píše se už rok 95) spadl scénář do klína Roberta Rodrigueze (El Maricachi, Rychlá kola či Desperado). 7. května 1995 Quentin oficiálně oznamuje natáčení filmu na horrofestivalu v LA. Celé představení vypadalo asi takto: Po třetí hodině se jako mávnutím kouzelného proutku Quentin objevil na pódiu, a s ním Robert Rodriguez a Bob Kurzman, mistr speciálních efektů, který Quentina původně přemluvil, aby na scénáři OD SOUMRAKU DO ÚSVITU pracoval za pouhých patnáct tisíc dolarů. Davy šílely a vítaly Quentina neutuchajícími ovacemi. Ještě ani nestačil nic říct. Quentin se sklonil, uchopil mikrofon a začal se svým příspěvkem o filmu OD SOUMRAKU DO SVÍTANÍ. Jako obvykle zvolil svůj samopalnický styl, i když v mokasínech a bílých ponožkách, které měl na sobě, vypadal poněkud divně. Quentin vysvětloval, že ve filmu hrají on a hvězda George Clooney dva bratry Setha a Richarda, kteří vykrádají banky.

„Po jednom vyloupení mě vysvobozují z vězení. Zabijeme několik fízlů“, pyšně informuje publikum. „Zabijeme plno lidí, i civilisty. Postava, kterou hraje George, je schopná zabít kohokoli, kdo se jí postaví do cesty, protože chce loupit. Já takovej nejsem. Jsem psychopatickej zmetek. Jsem rasista. Jsem zabiják. A je mi to kurva jedno, jasný!“„Jasný,“ křičelo souhlasně publikum.Bylo to jedinečné vystoupení. Dav ještě před dvěma minutami prahnul po Quentinově krvi a teď mu jedl z rukou.Quentin s přáteli pak publiku předvedli velmi drsné video se speciálními efekty, připravenými pro film. Lidé hltali každé slovo a vydávali souhlasné zvuky. Jediná věc, o níž se Quentin nezmínil, byla cena: on a Rodriguez ji vyhnali na 2,35 miliónů dolarů. PRO KAŽDÉHO.Quentin chtěl předat mikrofon jednomu ze svých přátel, aby vysvětlil něco o pozadí filmu. Lidé ale jako obvykle chtěli, aby mluvil on.„Bude to skutečně střelený, protože oni jsou z jedné části vampýři, z jedné krysy a z jedné skutečný bestie. Takže nikdy nevíte, co přijde.“Quentin hekticky vysvětloval, jak se on a George na útěku před fízly zastaví v baru The Titty Twister „a tam bojují s desetitisícem netopýřích kreatur. Je to fakt nářez.“ Mimochodem, striptérky v tom baru jsou taky vampýři.Na Quentina se valila spousta otázek, včetně těch, které se týkaly The Man from U. N. C. L. E., ČTYŘ POKOJŮ a „co se děje s filmem, který jste chtěl napsat pro Johna Woo?“Quentinova odpověď se dala tušit: „Byl jsem hrozně zaneprázdněn. Život je tak krátký.“Potom se naklonil, zeptal se, kolik je hodin, a okamžitě celou akci ukončil.

 

Po 5 letech útrap se tak mohlo začít točit. 19. ledna 1996 film přišel do kin. Celkové náklady se vyšplhaly na téměř 19 mil USD. Film otevřel za 10,2 mil USD a jenom po amerikých kinech posbíral 26 mil USD. Výrazný úspěch poté zaznamenal na VHS a později na DVD. Ovšem kult jménem Titty Twister odpočíval jen tři roky. V roce 1998 natočil Scott Spiegel za 5 mil USD pokračování. Quentin film produkoval a Robert Kurtzman opět dělal efekty. Film přišel do kin 16. března 1999. Za stejnou sumu se týž rok točí třetí pokračování pod taktovkou P.J. Pesceho. Premiéra byla 18. ledna 2000. Oba snímky byly primárně určeny pro videotrh a tomu odpovídala i úroveň obou filmů. Všechny tři snímky kromě názvu, producentů Quentina a Rodrigueze, či specialitu na efekty Kurtzmana spojuje také Danny Trejo, který si ve všch třech snímkách zahrál.

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web