QTarantino.cz - Quentin Tarantino

O filmu

Scénář filmu začal vznikat pod rukama Quentina Tarantina v Amsterodamu, kde bere inspiraci pro několik úvodních scén. Jeho plánem bylo napsat scénář (původně asi 500 stran, později zkrácen na 120-160 --- přesně nevím) společně s Rogerem Avarym, který se na něm podílel jen minimálně (část Zlaté hodinky; Tarantino by ho s největší pravděpodobností ani nepotřeboval). Scénář měl čítat tři příběhy, které by zrežírovali tři různí režiseři, a ty se pak se promítly v jediném filmu. (Dnes asi naštěstí) se Tarantino do svých postav

natolik zamiluje, že všechny části si nakonec nechal pro sebe. Film se měl vejít do 10 milionů dolarů, což Tarantino s rezervou splnil a tak v roce 1994 vnikl Pulp Fiction. Film byl uveden na festivalu ve francouzském Cannes, odkud si tarantino odvezl s umístěním na prvním místě zlatou palmu za nejlepší scénář. Z pozdější doby měl 6 nominací na Oscary a jen jednu jedinou sošku.

Film je naprosto úžasně sestříhaný a dějové linie jsou propletené, Tarantino tak dal tehdejšímu filmu neuvěřitelný nový styl, jaký nikdy nikdo před ním nestvořil. Je až neuvěřitelné, s jakým důvtipem, přesností a hlavně pečlivostí QT film natočil. Celý vtip je v tom, že člověk, i když se dívá na film podesáté, stále se dobře baví a přichází na stále nové narážky, odhalují se mu nové souvislosti a propletenosti děje.

Jak jsem již naznačil, film se skládá ze tří částí - Vincent & Jules, Vincent & Mia, Zlaté hodinky. Tyto části se navzájem velice zajímavě proplétají a dokonale na sebe navazují.

Vincent & Jules je podle mě naprosto s přehledem nejlepší část celého filmu, jsou zde super hlášky a taky spusta kuriózních situací. Vincent (John Travolta) a Jules (Samuel L. Jackson) jedou pro kufřík, který patří Marsellusovi, k jeho "obchodním partnerům". (Co je obsahem kufříku, o tom se spekuluje dodnes). Nakonec kufřík vezmou a s ním jednoho z "obchodních partnerů". Cestou se Vincentovi podaří ustřelit mu hlavu. Protože jsou velice nápádní tak jedou k Julesovu příteli Jimmiemu Dimmickovi (Quentin Tarantino). Zavolají Marsellusovi (Ving Rhames), a ten jim pošle Wolfa (Harvey Keitel), který řeší problémy. Musí být rychlí, protože do hodiny má přijít Jimmieho žena a ta by se sním určitě rozvedla, to Jimmie nechce a tak je pěkně nervózní. Naštěstí se jim podaří vybrat auto od všech mikroskopickejch částí mozku a vyjedou na vrakoviště. Pak se Vincent s Julesem rozhodnou jít na snídani. Objednají si jídlo a když jedí, kavárnu přepadne pár zlodějů. Nastáva řada velice zajímavých situací a nakonec všichni vyjdou dobře... Zákazníci přijdou o peníze, Jules dá zlodějům 15 tisíc a nechá je jít. Pak se i Vincent s Julesem vydají za Marsellusem, aby mu předali kufřík.

Vincent & Mia - část ve které Marsellus Wallace požádá Vincenta, aby vzal jeho ženu Miu (Uma Thurman) někam večer a aby jí dělal společnost. Nakonec se Mia s Vincentem dobře najedí, vyhrájí soutěž v tanci, ale když jsou u Mii doma, Vincent chvíli nedá pozor a Mia se předroguje. Tak ji veze ke svému známému a píchnou jí adrenalin vše nakonec končí dobře, když Mia řekne Vincentovi vtip o rodince rajčat.

Zlaté hodinky je část o boxeru Butchovi (Bruce Willis), který měl dohodu, že zápas prohraje, ale soupeře zabil. Poté prchá před Marsellusem Wallacem a jeho kumpány, přitom shání své zlaté hodinky po tátovi, které jeho přítelkyně zapomněle zabalit. Cestou zabije Vincenta, a po rvačce se s Marsellusem dohodne a zmizí. (když zmizí, je zmizelej...)

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web