QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Pravdivá romance

O filmu

Práce na filmu Pravdivá romance sahají hluboko do 80. let. Přesněji řečeno do roku 1987. Tehdy začal Quentin Tarantino s Rogerem Avarym pracovat na obsáhlém scénáři. Ten byl později rozdělen, upraven a přepsán tak, že z něj vznikli scénáře hned dva. První - Pravdivá romance, a druhý - Takoví normální zabijáci. Když o několik let později napíše scénář ke Gaunerům, setkává se s Tonym Scottem. Ten měl už v té době za sebou takové hity jako Top Gun, Policajt v Beverly Hills 2, nebo právě roztočeného Posledního skauta. Tony Scott chtěl původně točit Gaunery, avšak to Tarantino nedovolil. Po přečtení scénářů k Pravdivé romanci a k Takovým normálním zabijákům si nakonec vybral právě True Romance. Quentin Tarantino mu tedy v roce 1991 prodává scénář za 50 000 dolarů.

Scott začíná pracovat na filmu ihned následující rok po Posledním skautovi, přesněji řečeno v červnu 1992. S rozpočtem 12,5 milionu dolarů, hvězdnou sestavou herců a bratry Weinsteiny v produkci točí celé léto. Poté se film stříhá a upravuje, hudbu k filmu skládá Hans Zimmer, který už v té době měl nominaci na Oscara za film Rain Man (do dnešního dne má nominací již 6 a jednoho Oscara získal za pohádku Lví král). Scott se nemohl dohodnout s Tarantinem na konci. Scott chtěl happy-endovský konec a Tarantino svůj původní, ve kterém Clarence zemře. Nakonec jsou natočeny oba konce, ale po vzájemné dohodě je použit konec Scottův. S tím také vznikají dvě verze filmu: ta normální, 120 minutová, jak ji známe všichni, a poté speciální unrated verze, která je o minutku a kousek delší. 10. září 1993 se film dostal do kin a následující podzim a jaro brázdil světová kina. V České republice měla romance premiéru 25.2.1994. Snímek nakonec jen v USA vydělal 12,5 milionu USD. 30. září 1997 byl vydán na DVD.

 

Děj

Clarence - prodavač komixů rád chodí do kina. Tam se seznámí s mladou call girl Alabamou. Neuběhne mnoho času a vzplane vášnivá láska. Clarence se rozhodne vykoupit svou dívku od jejího pasáka. To se však zcela nepovede a Clarence přinese domů kufr plný drog. Začíná tak tuhý boj. Po Clarencovi a Alabamě začíná pátrat celé drogové podsvětí, zamilovaný pár se však pokladu nechce za žádnou cenu vzdát a chce na něm naopak zbohatnout. Přes známého se dostanou až k holywoodské smetánce, kde by se dal kufřík zpeněžit. Do toho všeho se začne míchat policie. A nebyl by to Tarantino, kdyby do fůry akce, vytříbených dialogů a vybroušených charakterů postav nezamíchal také humor. Z pravdivé romance se tak stává vynikající filmový koktejl, který kladně hodnotí nejen lidé, ale také kritici.

 

Herci a postavy

Snímek je doslova nabušen filmovými hvězdami. Kromě hlavních hrdinů - Christiana Slatera (Clarence Worley) a Patricia Arquette (Alabama) se ve filmů objeví také několik Oscarových či na oscara nominovaných herců. Na dva Oscary nominovaný Dennis Hopper (Cliford Worley), držitel Oscara za Lovce jelenů - Christopher Walken (Vincenzo Coccotti), na Oscara nominovaný Samuel L. Jackson (Big Don), na Emmy a Zlatou palmu nominovaný Gary Oldman (Drexl Spivey), držitel Zlatého glóbu Chris Penn (Nicky Dimes) či dnes velmi populární Val Kilmer (Mentor). Pravdivá romance byla také jedním z prvních filmů dnešních megahvězd - Brada Pitta, vítěze Zlatého glóbů (+ další 3 nominace), nominovaného na 2 Oscary nebo cenu Emmy, který hraje Floyda a Toma Sizemora, nominovaného na Zlatý glóbus, který hraje Codyho.

 

DVD


V České republice bohužel DVD s filmem nebylo vydáno. Jediná možnost, jak jej legálně sehnat je zkusit nějakou videopůjčovnu. V polovině 90. let u nás film vyšel dabovaný na VHS. S tímto dabingem byl několikrát také vysílán v našich telvizích. Naposledy asi na TV Nova někdy v roce 2007. To ve světě je situace pozitivnější. Na amazonu se dá sehnat jak DVD (V ceně kolem 5 dolarů), tak Blu-ray (20 dolarů). Navíc se dá pořídit také speciální dvoudisková edice se spoustou bonusů (10 dolarů). Všechna tato vydání jsou samozřejmě bez české podpory.

 

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web