QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Fakulta

V 98' roce byl Robert Rodriguez už světoznámou personou. Kromě dalšího měl za sebou, mnohými dodnes považované za jeho nejlepší filmy, Desperada a Od soumraku do úsvitu. V tomto filmu se Rodriguez posunul trochu jinam od své dosavadní tvorby. Opustil mexické krváky a vrhnul se na sci-fi horor. V dubnu 1998 začal, s rozpočtem pohybujícím se okolo 15 milionů USD, natáčet svůj nový film The Faculty (Fakulta), který dotočil na konci června téhož roku. 12. listopadu měl film celosvětovou premiéru, na konci roku se dostal do americké kinodistribuce a od února roku 2009 se začal promítat i po světě. U nás měl premiéru 3. června 1999.

 

Na jedné střední škole v Ohiu začne řádit mimozemský parazit, který se postupně zmocňuje členů učitelského sboru. Několik studentů však parazita objeví a prokoukne jeho plány. Šestice zasvěcených se rozhodne najít hlavního mimozemšťana - královnu matku a zarazit tak neustálé šíření parazitu po městě. Ovšem po čase začnou podezřívat z nakažení i jeden druhého. Zbytek nedotčených se přesto dál pokouší zachránit školu a město...

Fakulta byla ve své době velice úspěšný horor. Ihned při otvíracím víkendu vydělala více než 11,5 milionu dolarů a celkem jen v USA přes 40 milionů USD. Další nemalé zisky pak film měl z promítání po zbytku světa a z následného vydání na VHS a DVD. Snímek posbíral i několik nominací či cen. Příběhem filmu byla inspirována velmi úspěšná počítačová hra Obscure z roku 2004, která se o tři roky později dočkala pokračování.

Snímek znamenal úspěšné nastartování kariéry hned pro několik herců - Joshe Harnetta (Zeke)  či Jordanu Brewster (Delilah). Dále si zde zahráli, v té době už známá jména, Salma Hayek (Rosa Harper), Elijah Wood (Casey), Robert Patrick (Joe Willis), či známý zpěvák Usher (Gabe Santora). Mezi dalšími herci se objevili Clea DuVall (Stokes), Laura Harris (Marybeth) nebo Shawn Hatosy (Stan).

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web