QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Scott Spiegel

Scott Spiegel se narodil 24. prosince 1957 v Michiganu v USA. Na vysoké škole se seznámil s dnešními hvězdami Samem Raimim a Brucem Campbellem. Právě spolu začali podnikat své první filmové kroky. Vše začalo amatérskou hororvou komedií It's Murder!, kterou společně toto trio vytvořilo. Po několika dalších kratších snímcích natáčí Raimi svůj první celovečerní snímek The Evil Dead. Film slaví úspěch a pozvedne kariéru Campbella i Raimiho. Naplno se ale celá trojce prosadí až ve druhé polovině 80. let. Raimi se Spiegelem píší scénář k pokračování Evil Dead. Druhý díl se stane legendou. Bruci Campbellovi přináší nesmrtelnost a Samu Raimimu otevírá dveře do Hollywoodu. Spiegel stojí v pozadí, přesto tím začíná nejúspěšnější období jeho kariéry.

O dva roky později natáčí společně s Lawrencem Benderem film Intruder, kde se mj. objeví samozřejmě i Campbell a Raimi (a také patří mezi nejoblíbenější díla Quentina Tarantina). V roce 1990 jde do kin snímek Zelenáč s Clintem Eastwoodem a Charlie Sheenem, natočený podle Spiegelova scénáře. Začátkem roku se také seznamuje s mladým Tarantinem a prakticky během chvíle si padnou do oka a stanou se velkými kamarády. O několik měsíců později pak Spiegel seznámí Tarantina s Lawrencem Benderem a tento krok tak ve skutečnosti vedl k natočení Gaunerů. V témže roce se Scott ještě objeví např. ve filmech Lví srdce nebo Darkman a pak se na několik let odklízí do ústraní.

Vědět o sobě dává až koncem 90. let, když podle svého scénáře natáčí pokračování snímku Od soumraku do úsvitu pod produkční záštitou Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze. Ačkoliv se o žádný trhák nejedná, film se přesto dočká i dalšího pokračování. V roce 2003 pak společně s Eli Rothem a Bozem Yakinem zakládají společnost Raw Nerve zabývající se výrobou nízkorozpočtových hororů. Z této dílny vyšel např. první i druhý Hostel nebo snímem 2001 Maniaků. V roce 2004 pak Scott režíruje snímek My Name Is Modesty, který Tarantino produkoval.

V posledních letech se pak mj. objevoval v malých rolích ve snímcích Sama Raimiho (série Spider-Man nebo Stáhni mě do pekla). V závěru dekády také pomáhal s natáčením americké obdoby Superstar - American Idol. V současné době dokončuje třetí Hostel, který kromě produkce taktéž režíruje.

Robert Rodriguez - Quentin Tarantino - Frank Darabont - Scott Spiegel


 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web