QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 3. - Harvey Keitel

Tento malý podsaditý chlapík se narodil 13. května 1939 v New Yorku. Vyrůstal v drsných brooklynských podmínkách. Ve škole si zálibu nenašel, a tak se v 16-ti letech rozhodl narukovat do armády. Jako mariňák sloužil v Libanonu. Po návratu se živil jako prodavač bot a zatoužil být hercem. Začal navštěvovat hodiny herectví u Stelly Adlerové a Lee Strasberga. Zanedlouhou se objevil na prknech druhořadých divadel či v menších štěcích v několika televizních projektech. V roce 1967 objevil ve studentských novinách inzerát od začínajícího režiséra Martina Scorseseho. Dostal roli JR v dramatu Kdo to klepe na moje dveře (1967). Mezi Keitelem a Scorsesem se vytvořilo přátelské pouto. 

Keitel se začal objevovat ve Scorseseho filmech a s rostoucí slávou režiséra rostlo i jméno Harvyho Keitela. Zahrál si ve vynikajících Špinavých ulicích (1973), Alice už tu nebydlí (1974) a vrcholem jejich spolupráce byl vynikající thriller Taxikář (1976) s Robertem De Nirem v hlavní roli. Ve své stoupající kariéře měl stanout na vrchol s hlavní rolí ve filmu Francise Forda Coppoly - Apokalypsa (1979). Avšak na poslední chvíli byl z projetku odstrčen a nahrazen Martinem Sheenem. Po tomto incidentu se Keitel začal objevovat v méně známých, avšak kvalitativně ne špatných, filmech. V roce 1982 si bere Lorraine Braccovou, se kterou má později dítě.

V druhé polovině 80. let se Keitel opět prosadil. V roce 1985 se po letech potkává se Scorsesem při natáčení seriálu Neuvěřitelné příběhy. O rok později se objevuje v De Palmových Mafiánech a v roce 1988 jako Jidáš ve vynikajícím Scorseseho dramatu Poslední pokušení Ježíše Krista. V roce 1991 hraje hlavní mužskou roli ve snímku Thelma a Lousie Ridleyho Scotta a návrat do první ligy upevňuje snímkem Bugsy, za který je nominován na Oscara a Zlatý Glóbus.

Právě v této době se seznamuje s Quentinem Tarantinem. Přes Lawrence Bendera se k němu dostal scénář Gaunerů a Harvey začal mít o projekt vážný zájem. Z Keitela se stal producent a výrazně tak pomohl snímku na svět a taktéž pomohl Tarantinovi odrazit se ode dna. Keitel se s Tarantinem spřátelil a defacto ve větší či menší míře spolupracují dodnes. V Gaunerech mimo producentskou práci ztvárnil i jednu z hlavních rolí. Rok na to se objevuje ve vynikajícím dramatu Piano a v roce 1993, opět s Tarantinem, točí snímek Pulp Fiction. Tam se objevil jako pan Wolf. Ve stejném roce se rozvádí s Braccovou.

\"\"

Po Pulpu začala pro Keitela plodná doba. Točil několik filmů ročně. Za nedlouho, v roce 1996, se opět objevil po Tarantinově boku. Ve snímku, který Tarantino napsal a hraje zde jednu z rolí - Od soumraku do úsvitu, si Keitel zahrál pastora Jacoba Fullera. V roce 1999 si zahrál v akčním hitu Ponorka U-571 a rok na to se opět setkává s Tarantinem při natáčení komedie Adama Sandlera Malý Nicky - Satan Junior. Keitel zde hraje samotného Satana a Tarantino menší roli kněze.

\"\"

Na počátku nového století se podruhé žení, tentokráte s herečkou a scénáristkou Daphnou Kastnerovou, se kterou má jedno dítě a je s ní dodnes. Kariéra Harvyho Keitela začala pomalu upadat. Pryč jsou doby, kdy se objevoval v hitech Scorseseho či Tarantina, kdy hrál role drsňáků či sbíral ocenění... Avšak pořád se objevuje ve velkých filmech ve větších či menších rolích. V roce 2002 si zahrál ve třetím dílu Mlčení jehňátek - Červený drak, 2004 v Lovcích pokladů, 2005 v Buď v klidu, 2006 v Obchodníkovi se smrtí, 2007 v pokračování Lovců pokladů atd. V roce 2009 se opět potkal s Quentinem Tarantinem a v jeho posledním hitu si Hanebný pancharti si zahrál malý štěk.

 Harvey Keitel, který se v několika příštích měsících objeví hned v několika dalších filmech, na nic nečeká. Ročně zvládne i 4-5 rolí, a tak už jich na kontě má hodně přes stovku. Kromě Gaunerů taktéž produkoval i několik dalších snímků. Zdali se mu podaří dosáhnout slávy, kterou si užíval nejvíce v první polovině 90. let, v době, kdy intenzivně spolupracoval s Tarantinem, není jisté. Jisté je však to, že nebýt Harvyho Keitela a jeho pomoci při Gaunerech, stěží by Quentin Tarantino byl tam, kde je dnes...

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web