QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Sin City

"Myslím, že jíst lidi je divný."
Marv

"Miho, ty jsi anděl. Jsi světice. Jsi Matka Tereza. Jsi Elvis. Jsi Bůh"
Dwight

Zkušeností s akčními krváky měl Robert Rodriguez mnoho. Na trilogii Spy Kids si také vyzkoušel, jaké je to pracovat s nejmodernějšími digitálními technologiemi. Tyto zkušenosti spojil a v březnu roku 2004 natočil krátkou pasáž "The Customer is Always Right" s Joshem Harnettem a Marley Shelton. Tu předal autorovi komiksu, Franku Millerovi, kterému se to natolik zalíbilo, že dal poprvé souhlas k natáčení a společně pak rozjeli práce na celém filmu. V průběhu natáčení byl k pracem přizván také Quentin Tarantino, jež se na filmu podílel jako hostující režisér. Film s rozpočtem zhruba 40 milionů dolarů se poprvé světu představil 28. března 2005. Od konce dubna pak začal brázdit svězovými kiny. 13. prosince 2005 byl představen režisérský sestřih filmu, jehož stopáž byla z původních 124 minut navýšena na 147.

Sin City. Město plné násilí, korupce, prostitutek a padouchů. Pro někoho místem za trest, pro někoho domovem. Někteří touží po pomstě, jiní po spasení. Černobílý komiks plný akce, emocí, úžasné stylistiky a perfektních kontrastů se poprvé objevil v roce 1991. Stal se jedním nejoceňovanějších komiksů současnosti a Franka Millera vyhoupl do komiksového nebe. Společně s Robertem Rodriguezem vybrali 3 povídky k natočení - Drsný sbohem (The Hard Goodbye), Velká tučná zabijačka (The Big Fat Kill) a Ten žlutej parchant (The Yellow Bastard). Povídka Drsný sbohem pojednává o Marvovi, drsném rváči, který si vždy hleděl svého. Jeho jediná láska Goldie byla zavražděna a on se tak vydává hledat jejího vraha, aby se pomstil. Velká tučná zabijačka je příběhem Dwighta, soukromého detektiva, který se snaží zbavit všech svých trablů. Po vraždě jednoho z policajtů se Dwight rozhodne chránit své přátele - děvky. Poslední povídka, Ten žlutej parchant, je příběh Johna Hartigana, posledního čestného policajta v Sin City. Jeho kariéra se chýlí ke konci a on přijme poslední nabídku - ochránit Nancy. To má však nečekané následky...

 

Snímek zaznamenal značný úspěch. Jen v kinech po celém světě vydělal na 160 milionů USD, sklízel nadšené kritiky jak od fanoušků, tak od recenzentů po celém světě. Po celém světě posbíral desítky nominací a cen v mnoha různých kategoriích (např. nominace na Zlatou Palmu v Cannes). Prakticky ihned v následujícím roce se začalo spekulovat o pokračováních. Scénáře jsou prakticky hotové, ovšem o začátku prací se pořád jen mluví. V současné době to vypadá tak, že nějakého pokračování se nedočkáme dříve, než  v roce 2011.

V hlavních rolích se objevili takové hvězdy jako Bruce Willis (John Hartigan), Mickey Rourke (Marv), Clive Owen (Dwight), Nick Stahl (Roark), Josh Harnett (men), Michael Madsen (Bob), Michael Clark Duncan (Manute), Elijah Wood (Kevin) či Benicio Del Toro (JackieBoy). Snímek je také plný krásek - namátkou Jessica Alba (Nancy), Brittany Murphy (Shellie), Rosario Dawson (Gail), Jaime King (Glodie), či Alexis Bledel (Becky).

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web