QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Herci Quentina Tarantina díl 4. - Samuel L. Jackson

Samuel Leroy Jackson se narodil 21. prosince 1948 ve Washingtonu. Vyrůstal v Chatanooze v Tennessee. Vystudoval herectví na Morehouse Colledge v Atlantě. Po škole pracoval jako vrátný v Mannhattanském hotelu Plaza. Začal se taktéž věnovat herectví. Účinkoval v hereckém spolku Negro Ensemble Compady, po boku např. Morgana Freemana. Ve 23 letech poprvé přičichl k filmu ve snímku Together for Days. V roce 1980 si bere herečku LaTanyu Richardson, s níž má dceru Zoe (1982). S Richardsonovou žije dodnes. Do velkého filmu nakoukl až v roce 1981, když se objevil ve Formanově dramatu Ragtime. Přesto se mu podařilo prosadit až ve 40 letech, především díky přátelství s Eddiem Murphym a Spikem Lee.

 Právě díky nim se po "patnáctiletém rozjezdu" natrvalo usadil ve filmové branži. Začalo to komediemi Sprosťák Eddie či Cesta do Ameriky. Brzy ale Jackson zjistil, že jeho kariéra nebude v komediích, nýbrž v kriminálkách a akčních filmech. A tak se roku 1989 objevuje po boku Al Pacina v Moři lásky, v roce 1990 ve Scorseseho Mafiánech či v roce 1992 vedle Harrisona Forda ve Vysoké hře patriotů. Tentýž rok se poprvé nepřímo setkává s Quentinem Tarantinem, když se jako Big Don objevil v Pravdivé romanci Tonyho Scotta, podle Tarantinova scénáře.

Následně se objevil v hitu Jurský park a svůj výstup na vrchol ukončil jednou z hlavních rolí v legendárním snímku Pulp Fiction. Postava Julese se natolik líbila, že si za ní Jackson vysloužil nominaci na Oscara, Zlatý Glóbus nebo MTV Movie Award. Samuel L. Jackson byl na vrcholu. Vděčí za to nejen svým schopnostem, ale také možnosti, kterou dostal od Quentina Tarantina. Mezi nimi se utvořilo přátelství a to trvá dodnes. A to nejen po osobní, ale i profesní stránce. V roce 1995 si zahrál ve Smrtonosné pasti 3, o rok později ve vynikajícím dramatu Můj nejmilejší bar nebo v thrilleru Čas zabíjet.

Dalším zlomovým rokem v Jacksonově kariéře byl rok 1997. Ve své druhé spolupráci s Tarantinem se objevuje ve velké roli v Jackie Brownové. Za roli Ordella Robbieho vyhrál Stříbrného medvěda na Berlínském filmovém festivalu, byl nominován již na svůj čtvrtý Zlatý Glóbus (před tím Pulp Fiction, Proti zdi a Čas zabíjet), nebo na MTV Movie Award. Zároveň si vyzkoušel filmařinu z jiné pozice, než herecké. Ujal se produkce výborného snímku Evina zátoka, za který si taktéž vysloužil několik ocenění.

Samuel Jackson se stal hvězdou první kategorie. A co víc, nejenže nechytl nějaké hvězdné manýry, ale ani ze své slávy nepolevil. Na vrcholu se drží více než 15 let a stále překvapuje. Je brán jako uznávaný a charakterní herec, ročně dokáže natočit klidně 6 filmů. Střídá blockbustery, za které bere honoráře klidně kolem 10 milionů dolarů s nezávislými projekty, s filmy, jejichž celkový rozpočet je klidně poloviční, než honorář, který má za jiný snímek...

Na prahu nového tisíciletí začal hrát ve dvou velice populárních sériích. Jako Jedi Windu se objevil v nové trilogii Hvězdných válek a trilogii xXx (třetí díl je právě v přípravě) jako agent Gibbons. V roce 2004 se znovu objevuje ve filmu Quentina Tarantina. Tentokráte ve druhém díle Kill Bill, kde si střihl malou roli klavíristy Rufuse, které nepřímo odkazuje na Julese z Pulp Fiction. Přišly snímky Zelené peklo (2003), Úžasňákovi (2004) nebo V řetězech (2006). V roce 2007 vzešla z jeho produkce animovaná série Afro Samurai, která se o dva roky později dočkala i animovaného filmu. Jackson, který namluvil i hlavní postavu, byl za toto dílo nominován "televizního Oscara" - cenu Emmy.

Afro Samurai ho přivedl na vlnu komiksů. Následující rok se objevil v nepříliž povedeném Spiritovi nebo později v další adaptaci s názvem Astro Boy. Jméno Samuel L. Jackson se však podepsalo pod jedno z nejznámějších komixových alter eg v historii. Jako Nick Fury se objevil v prvních dvou Iron Manech, právě natáčí Kapitána Ameriku a chystá se týmovka The Avengers, a také Furyho samostatný film s názvem Nick Fury. Doufejme, že Jackson u Marveláckých komixů vydrží, neboť postava Nicka Furyho mu sedí naprosto přesně. I přes své pracovní vytížení si najde čas i na spolupráci s Tarantinem. V jeho posledním snímku Hanebný pancharti figuruje jako vypravěč...
 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web