QTarantino.cz - Quentin Tarantino

O filmu

"Ještě jednou na mě šáhni, krautburgere..."

Aldo Raine

 

Již před začátkem nového milénia si Quentin Tarantino vysnil projekt. Stejně jako většina velkých světových režisérů, i on chtěl natočit film, který se bude zabývat druhou světovou válkou. Nebyl by to ovšem Tarantino, aby válku nepojal po svém. Už v této době se začínalo mluvit o filmu hvězdných rozměrů, o filmu, ve kterém se poprvé vedle sebe měla postavit největší hollywoodská smetánka. Trio Willis - Stallone - Schwarzenegger v jednom filmu pod taktovkou Quentina Tarantina si ovšem dalo načas. Tarantino se začal věnovat jiným projektům (Kill Bill, jež nosil v hlavě již od dob Pulp Fiction, či pocta béčkovým filmům let 70. Grindhouse), Schwarzenegger ukončil hereckou kariéru, Stallone se dal na tvůrčí činnost a tomuto projektu přestávalo věřit čím dál, tím více lidí. Pak ovšem přišel festival v Cannes - ročník 2008, kde Quentin ohlásil, že začíná pracovat na natáčení svého válečného filmu. Po zhruba roční cestě se film dostal na plátna. O vzniku filmu se podrobnější informace dočtete ZDE.

 

Z hvězdného akčního tria se do filmu nedostal nakonec ani jeden. I tak má ovšem snímek celkem solidní obsazení. No uznejte - hollywoodská hvězda první třídy Brad Pitt, neméně známý Samuel L. Jackson v roli vypravěče, hvězdný Austin Powers - Mike Myers, zlepšující se velkohubý "režisér" Eli Roth, několik známých německých či francouzských person, několik exotických herců, atd... Za 70 milionů dolarů natočil Quentin film, jehož konečný sestřih má délku lehce přesahující 2 a půl hodiny (153 minut), oštemplovaný druhým nejpřísnějším ratingem (přístupnost R), který se poprvé představil světu na festivalu v Cannes, přesně rok po oznámení - 20. května 2009. Ve světových kinech se pak postupně začal představovat od 19. srpna 2009 a do českých kin dorazil 27. srpna téhož roku.

 

Jako většina snímků Quentina Tarantina, jsou i Hanební pancharti rožčleněni na několik kapitol:

  1. Bylo nebylo... v nacisty okupované Francii - Na statek mlékaře LaPadita přijíždí Hans Landa, známý lovec židů, který hledá skrývané židovské rodiny. Pod nátlakem je LaPadite nucen vyzradit skrýš rodiny, kterou chránil. Ta je zmasakrována, avšak ne kompletně. Uniknout se podaří mladé Shoshaně.
  2. Hanebný pancharti - Aldo Raine vytváří tým zabijáků nacistů. Elitní komando zabijáků se brzy stane známým po celé Říši a hrůzu nahání i Hitlerovi. Výměnou za důležité informace nechají pancharti přežít jednoho vojáka, který Vůdci potrvdí, že pancharti jsou skuteční a nejedná se o pouhou legendu.
  3. Německá noc v Paříži - Válečný hrdina a současná filmová hvězda posledního Goebbelsova propagandistického snímku Pýcha národa F. Zoller se zakouká do majitelky kina. Ta je pozvána ke Goebbelsovu stolu a je vyjednána premiéra snímku v jejím kině. O hladký průběh premiéry, na kteoru má dorazit i Vůdce, se má starat Hans Landa. Ukáže se však, že půvabná majitelka kina je úplně někým jiným, než za kterou ji všichni mají.
  4. Operace "Kino" - Hanební pancharti se díky německé hvězdě B. von Hammersmark dostanou k informaci o premiéře a začnou plánovat atentát. Plány však zhatí skupinka popíjejících němců, slavících narození potomka. Plán jsou tak pancharti nuceni uskutečnit s velmi omezeným počtem lidí.
  5. Pomsta obrovské tváře - Začíná premiéra Pýchy národa. Hans Landa prokoukne přestrojení několika panchartů. Chce se stát hrdinou, který ukončí válku, a tak výměnou za spojenectví s američany nechá zbytek panchartů provést atentát. Velkou zkázu pak dokoná majitelka kina - Shoshana. Hansa Landa má být Aldo Rainem dopraven do americké zóny, avšak ten vyřeší situaci po svém...

 Hanební pancharti jsou skvělým snímkem, díky kterému se Quentin Tarantino opět vrátil mezi režisérskou extratřídu. Stali se jeho nejúspěšnějším snímkem co se týká ocenění i financí. Ukázali, že si Quentin Tarantino dokáže po svém poradit i s tak zásadní problematikou, jakou bezesporu 2. světová válka je...

 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web