QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Machete

"Bůh má slitování, já ne..."

Kněz

 

Ochranka: "Kdo jsi?"

Machete: "Novej zahradník..."

 

Machete má kořeny hodně hluboku. Robert Rodriguez jej napsal už v roce 1993 po dokončení scénáře Desperada. Jenže po něm přišel film Od soumraku do úsvitu a poté se dal Rodriguez na dráhu autora dětských snímků, které prokládal pro nás zajímavější tvorbou. Jedním z těch prokladů byl projekt Grindhouse na kterém spolupracoval s Quentinem Tarantinem. Mezi dva filmy bylo vloženo i několik fiktivních trailerů, z nichž jeden natočil sám Rodriguez podle nikdy nepoužitého, 13 let starého scénáře. Grindhouse si své fanoušky našel, ale finančně propadl. Rodriguez se i přesto rozpovídal o možnosti natočit Machete jako levný videotitul. Vše upadlo v zapomnění, ale po dvou letech jsme se konečně dočkali. Začala se objevovat první hvězdná jména, která se ve snímku objeví a v srpnu 2009 se začalo natáčet se zhruba desetimilionovým rozpočtem. Původní dubnové premiéry se posunuly na začátek září 2010, kdy konečně spařil Machete svět z pláten amerických kin.

Danny Trejo je mexický federální agent. Drsný, neúplatný, nezkorumpovatelný. Neposlouchá rozkazy nadřízených, řídí se svým instiktem a jediný, komu věří, je jeho mačeta. Při jedné z akcí je zajat, před jeho zraky je mu zabita manželka a během chvíle přichází o vše, co má. Jediné, co mu zůstalo, je život, který mu gangster Torrez (Steve Seagal) nechal. Uběhne několik let a Machete pracuje jako nájemný dělník. Tu a tam si přivydělá pouličními zápasy. Při jednom z takových zápasů si jej všimne Booth (Jeff Fahey), který mu nabídne 150 000 dolarů za odstřelení senátora McLaughlina (Robert De Niro), který se chce s nelegálním přistěhovalci (jakým je právě Machete) vypořádat jednou provždy. Machete nemá na výběr a je donucen práci přijmout. Zfingovaný atentát se nevydaří, a Machete, na kterého byla připravena léčka uprchne. S pomocí dalších přistěhovalců, které řídí Síť, jíž šéfuje Luz (Michelle Rodriguez) se Machetě daří prchat. Do všeho se zaplete agentka Sartana (Jessica Alba). Ta se postupně přiklání na Machetovu stranu. Když si pak všichni dají souvislosti dohromady a Machete zjistí, že je mu brutálně zavražděn bratr (Cheech Marin), nezbývá už jiná cesta. Machete a spol se vydávají na krvavou cestu pomsty, při které nebude nikdo ušetřen!

Machete otevřela v kinech za slušných 11,5 milionu dolarů a po necelých třech měsících promítání má na kontě  jen v USA přes 26,5 milionů USD. Ze světových kin přidal další dolary, a tržba je už solidních 40,5 milionu USD celosvětově.

 

V hlavních rolích se představují herci výše zmínění. Podrobněji se o jednotlivých hercích rozepisuji zde. V kinech u nás se snímek objeví v polovině října 2010. Své dojmy z filmu jsem přinesl v recenzi.

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web