QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Spy Kids tetralogie

Na konci minulého století patřil Robert Rodriguez mezi nejúspěšnější režiséry akčních krváků. Měl za sebou vynikající nezávislák El Mariachi, povedené TV drama Rychlá kola, výborné akční krváky Desperado a Od soumraku do úsvitu, několik spoluprací se světově uznávaným Quentinem Tarantinem (Desperado, Čtyři pokoje, Od soumraku do úsvitu) či povedený sci-fi horor Fakulta. Začátkem roku 2000 začal pracovat na něčem novém. Tentokráte chtěl skloubit svůj režisérský um, vytříbený styl pro kameru a střih, nejmodernější digitální efekty a hlavně chtěl natočit film, na který se bude moc podívat se svými potomky.

Spy Kids - 2001

V polovině března roku 2000 začal s natáčením prvního dílu trilogie Spy Kids, který měl rozpočet 35 milionů dolarů. Natáčení skončilo 9. června téhož roku. Celosvětovou premiéru měl snímek 18. března 2001 a od dubna se začal promítat v kinech po celém světě. První díl se stal veleúspěšným. Jen v USA nastřádal přes 112 milionů dolarů a celosvětově téměř 200 milionů USD. Mezi dětským publikem se stal velmi populárním. Snímek měl i své jisté kvality, a tak posbíral několik cen, především v mládežnických a fantasy kategoriích.

Elita mezi agenty - Gregorio a Ingrid Cortezovi se vrací do špionážní služby. Zanedlouho jsou ovšem zajati nepřítelem. Kromě nich zmizelo i několik dalších elitních agentů a podle všeho za vše může genius Fegan Floop a jeho vynálezy. Na záchranu rodičů, a nejen jich, se vydávají děti - Carmen a Juniho Cortezovi. Díky dokonalé znalosti počítačových her, špičkovému vybavení a především své vynalézavosti se pokusí zachránit zajatce...

Spy Kids 2: Ostrov ztracných snů - 2002

Uběhlo jen několik měsíců od premiéry a díky svým úspěchům bylo okamžitě rozhodnuto o pokračování. Druhý díl se začal natáčet v polovině října 2001 a hrubá práce byla hotova v polovině března 2002. Rozpočet se trochu navýšil na 38-39 milionů USD. Ostrov ztracených snů přišel měl premiéru 7. srpna 2002 a prakticky celý podzim a zimu brázdil světovými kiny. Také druhý díl měl vynikající výdělky. Nebyly sice tak velké jako u prvního dílu, přesto bylo 120 milionů USD z celého světa dostatečnou motivací k natočení třetího dílu.Zjištění dětí, že jejich rodiče jsou špičkový agenti, znamenalo únik ze stereotypu a nudy života. Bylo to jedno velké dobrodružství, které se nyní bude opakovat. Oproti jedničce se situace obrací a nyní jsou v rolích zachránců rodiče Gregorio a Ingrid. Osud jejich rodiny a celého světa tak závisí opět na důvtipu a vynalézavosti Cortézových...

Spy Kids 3-D: Game Over - 2003

Začátkem prosince 2002 začal Rodriguez pracovat na třetím pokračování Spy Kids. Dotočeno bylo v dubnu 2003. Třetí Spy Kids byl prvním filmem Roberta natočeným pro IMAX ve 3D formátu. Snímek byl pořízen opět s rozumnými náklady pod 40 miliony USD. Premiéru měl 13. července 2003 v Austinu a od konce červnce byl nasazen do kin. Tam se po celém světě promítal až do dubna 2004. V lednu 2006 se dokonce objevil i v Turecku. Přestože kvalitativně jsou Spy Kids díl od dílu horší, 3D provedení bylo pro lidi obrovským lákadlem. Třetí díl vydělal po celém světě opět téměř 200 milionů dolarů i přes negativní kritiku.

Ve třetím díle je unesenou Carmen. Ta uvízne ve virtuální realitě jedné hry a je na Junim, aby sestru zachránil. Cortezovi se tak opět vrací, aby spasili svět. Ve vedlejších a menších rolích se oběvili takové megahvězdy jako Salma Hayek, Sylvester Stallone nebo George Clooney.

Spy Kids 4D: Stroj času - 2011

Po nepovedených dalších filmech pro děti (Dobrodružství Žraločáka a Lávovky, Prckové), které neuspěly ani u kritiků, ani na pokladnách kin, se Robert Rodriguez rozhodl, že se po letech vrátí k osvědčeným Spy Kids. Přípravy filmu sahají do roku 2010. Rodriguez stlačil rozpočet na střídmých 27 milionů dolarů, do zbraně povolal staré známé hrdiny a také několik nových. Největší hvězdou čtvrtých Spy Kids pak byla Jessica Alba. Snímek navíc dostal přídomek 4D, kde "čtvrtý rozměr" tvoří kartička s pachy, ke které diváci během sledování čichají. Zatím poslední díl o zázračných děckách se v kinech představil v polovině srpna 2011. Z celé tetralogie sice vydělal zdaleka nejméně, ale i tak je výsledných 85 milionů dolarů jen z kin, vzhledem k rozpočtu, velmi slušných.

Oficiální synopse: Marissa Cortez Wilsonová má vše, po čem touží - úspěšného a pohledného manžela, nádherné miminko a dvě úžasně chytré, nevlastní děti… jenže nic není tak růžové, jak se zdá. Její malá dcera si dělá, co chce, dvojčata, Rebecca a Cecil, ji jemně řečeno nesnáší a manžel by ani nepoznal, že doma žije se superšpionkou. Marissin svět se otočí vzhůru nohama, když šílený padouch hrozí ovládnout svět a ona je povolána do akce. Kromě ní jsou však do záchranné mise zapojeni i Rebecca s Cecilem. Nejen že zjistí pravou totožnost své macechy, musí také zapojit své mozky…

Spy Kids - celá tetralogie

Tetralogie Spy Kids se stala velice úspěšnou. Ačkoliv o kvalitách dalších pokračování se dá dosti pochybovat (především pak u čtvrtého dílu), politika Cortezových byla jasná. Za pomoci nejnovějších technologií, hereckých hvězd a dětí v hlavních rolích nalákat do kin mladé publikum. To se povedlo. Celá sága nestála ani 150 milionů dolarů, ale po světě utržila 600 milionů USD!

V hlavních rolích celé série figurují Antonio Banderas (Gregorio), Carla Gugino (Ingrid), Alex Vega (Carmen) a Daryl Sabara (Juni). V každém díle se také objevil Danny Trejo (Machete) nebo Cheech Marin (Felix Gumm). V hlavní roli čtvrtého dílu se představila Jessica Alba (Marissa Wilson). 

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web