QTarantino.cz - Quentin Tarantino

Diskuze (Ostatní)

Jméno:
Mail:
Text:
     smile 01 smile 02 smile 03 smile 04 smile 05 smile 06 smile 07 smile 08 smile 09 smile 10 smile 11 smile 12 smile 13 smile 14 smile 15

Sally

Chci se zeptat kvůli čemu se rozhádali Tarantino a Roger Avary? Díky za odpověd

16. 3. 2013, 23:20 reagovat
gogo

První spory přišly kvůli autorství Pulp Fiction. Avary je autorem námětu pasáže s malým Butchem, když dostává hodinky a prakticky větší části střední pasáže filmu. Tarantino chtěl tudle pasáž odkoupit za 30 000 dolarů s tím, že Avary nebude uveden v titulcích, ale nakonec to dopadlo, že je uveden jako spoluautor námětu. Tarantino se hájí tímto: „Roger napsal příběh, který jsem chtěl použít ve filmu, a tak jsem jej od něj koupil“ komentoval spor Quentin. „Potom jsem přimyslel další věci a postavy a přepracoval celý scénář stejným způsobem, jakým se přepisuje kniha. Ale nechci, aby si Avary připisoval zásluhy za dialogy. Ty jsem vymyslel já.“ Avary ovšem zase tvrdí, že na některé z dialogů měl zásadní vliv. Další spor pak přišel při tvorbě Zabít Zoe, který Tarantino produkoval, ale pak z projektu odstoupil, protože měl jiné záležitosti. To však byla jen poslední kapitola dlouhotrvající kontroverze mezi Quentinem a Avarym, týkající se autorství mnoha projektů. Dřívější nedorozumění vyvrcholila, když Avary dostal jen tisíc dolarů za přepsání konce PRAVDIVÉ ROMANCE pro Tonyho Scotta. Tentokrát chtěl být silnější a zastával názor, že za PULP FICTION si zaslouží víc.
„Vztah mezi Rogerem a Quentinem je občas láskyplný, jindy nenávistný,“ poznamenal Sam Hadida, producent PRAVDIVÉ ROMANCE i Avaryho ZABÍT ZOE. „Jsou jako manželé - jeden den se milují a druhý den o sobě nechtějí ani slyšet.“
Příběh lásky a nenávisti pokračoval i na počátku roku 1995, kdy Quentin shrábnul Zlatý glóbus za scénář (PULP FICTION). O Avarym nepadla ani zmínka. Když pak při udílení cen šel Quenfin okolo jeho stolu, uvítala ho Avaryho manželka Gretchen se zdviženým prostředníkem a vyštěkla: „Quentine, ty všiváku! Jaks nám tohle mohl udělat?“
O pár týdnu později se Avaryho jméno objevilo v nominacích na Oscara za nejlepší scénář.

Podrobnější informace nalezneš v knize Palba od boku od Wensleye Clarksona (ze který jsou ukázky), která tu je i na stažení, nebo dalších článcích zde na webu...

29. 3. 2013, 17:28 reagovat
© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin Tarantino



Qtarantino.cz - Quentin Tarantino web