QTarantino.cz - Quentin Tarantino

DVD a Blu-ray

DVD

OBAL

Obal je tvořen standardním promo obrázkem, kde na bílém pozadí, které je lehce zakrvaveno, stojí Jamie Foxx jako Django, Leonardo DiCaprio jako Calvin Candie a Christoph Waltz jak Dr. King Schultz. Přebal je samozřejmě lokalizován do češtiny.

MENU

Menu DVD je tvořeno ukázkami z filmu a na pozadí je doprovázeno titulním songem Django od Luise Bacalova. Nabídka je rozdělená klasicky na přehrát film, výběr kapitol, nastavení zvuku a titulků a bonusy. Do češtiny však menu lokalizované není.

ZVUK A TITULKY

Z nabídky audio stop a titulků je patrné, že tato edice je primárně určena pro východní Evropu. Vybrat si lze kromě češtiny a angličtiny také ruštinu a ukrajinštinu. Všechny audio stopy jsou ve formátu 5.1 Dolby Digital. Titulků je v nabídce více, nechybí ani slovenština.

BONUSY

DVD verze je na bonusy extrémně chudá a nabízí prakticky jediný bonus, který za něco stojí.

Tento 12 a půl minuty dlouhý dokument je věnovaný především výpravě filmu a jejímu autorovi, J. Michaelu Rivovi. Ten během natáčení zemřel a právě jako vzpomínka na něj a jeho vynikající práci byl natočen tento snímek. V dokumentu jsou použity záběry z natáčení, z filmu, rozhovory s producenty, herci a dalšími členy štábu a bonus tak utváří ucelený a zajímavý pohled na zákulisí natáčení a na přípravu lokací pro natáčení.

Minutu a půl dlouhý trailer na Kolekci Tarantino XX Blu-ray™, která se u nás paradoxně bohužel zatím na pulty obchodů nedostala. Stejně jako předchozí bonus je však i tento kraťas opatřen českými titulky.

22 vteřinová upoutávka na soundtrack k filmu. Co k tomu dodat…

BLOOD EDICE

V nabídce e-shopu FilmArena.cz figuruje i sběratelská Blood edice, která se od standardní verze liší tím, že je vybavena jiným přebalem a artworkem. Jako bonus navíc dostanou zákazníci také 3 exkluzivní sběratelské karty. Klasické vydání DVD lze na internetu sehnat již za 269 Kč, Blood edice je pak cca o 30 Kč dražší.

BLU-RAY

Na rozdíl od DVD je na tom Blu-ray verze podstatně lépe, a to samozřejmě jak po technické stránce, tak i v množství bonusů. Pikantností je pak celá řada edic, které jsou na tuzemském trhu dostupné. Základní verze tvoří klasický Blu-ray, Steelbook a poté vrcholná limitovaná sběratelská edice. Od těchto vydání jsou pak odvozeny i další, které mají v nabídce různé obchody. Ty se liší např. přebalem nebo nějakým materiálem navíc, ať už se jedná o sběratelské karty, plakát nebo soundtrack. Základní verze Blu-ray s filmem Nespoutaný Django se dá pořídit již za cenu lehce přesahující 400 Kč.

OBAL

Jak už bylo řečeno, obalů existuje u vydání Nespoutaného Djanga celá řada. Ať už se jedná o klasický jako na DVD, dále pak Blood edice, Steelbook atd.

MENU

Menu u Blu-ray je vyvedeno obdobně jako u DVD.

TECHNICKÉ SPECIFIKACE

Obraz filmu je na Blu-ray disku doveden takřka k dokonalosti. Úžasný přepis je ve formátu 2,40:1, samozřejmě ve FullHD. Nabídka audio stop je velká a nabízí širokou škálu jazykových mutací. Vlajkovou je samozřejmě originální angličtina v DTS-HD Master 5.1. Čeština a další jazyky jsou pak zastoupeny v Dolby Digital 5.1. Titulků je samozřejmě ještě více, čeština samozřejmě nechybí. Na rozdíl od audio stop je v titulcích obsažena i slovenština.

Důležitým prvkem je výběr scén. Film je rozdělen na 28 kapitol, z nichž každá je nejen naznačena obrázkem, ale také přehledně znázorněna na časové ose filmu. Takovým bonusem je i výběr scén podle hudby, kdy je v nabídce 35 titulů a u každého je uveden název songu i autor. Hudební kapitoly jsou opět znázorněny tam, kde se ve filmu nachází.

BONUSY

Oproti DVD je na Blu-ray verzích přeci jen o něco více bonusů. První tři jsou shodné s těmi z DVD. Jedná se tedy o Vzpomínka na J. Michaela Rivu: Výprava filmu, 20 let ve filmovém průmyslu: Kolekce Tarantino XX Blu-ray a Promo na soundtrack. Nabídka na Blu-ray discích pak obsahuje ještě další dva kousky, a sice:

Už z názvu je patrné, čemu se dokument věnuje. Obsahuje celou řadu zajímavých informací z natáčení a také je to jediný bonus, ve kterém se něco dozvíme i přímo od samotného Quentina Tarantina. Ze všech materiálů je tento nejdelší, jeho stopáž činí necelých 14 minut.

Dvanáctiminutový dokument o návrhu kostýmů a jejich specifikacích pro jednotlivé postavy. Opět celkem zajímavý, ale bohužel jen jeden ze tří bonusů, které za něco stojí…

Všechny bonusy jsou ve FullHD a opatřeny několika jazykovými verzemi titulků, včetně češtiny. Celková stopáž bonusového materiálu činí cca 40 a půl minuty.

STEELBOOK

Pro náročnější fanoušky je připravena Steelbook edice. Ta se ve vybavení disku samozřejmě v ničem neliší od té základní verze, avšak místo plastové krabičky je disk usazen do luxusního kovového balení, jehož přední strana je prostorově vyražená. Za luxusnější balení si samozřejmě divák musí připlatit. Rozdíl oproti standardní edici je cca stokoruna, v závislosti na vybraném obchodu.

LIMITOVANÁ SBĚRATELSKÁ EDICE

Absolutním TOP vydáním na tuzemském trhu je tato speciální verze. Technické specifikace Blu-ray disku jsou samozřejmě opět stejné jako v předchozích případech avšak celé balení obsahuje řadu dárkových předmětů. Co tedy limitovaná sběratelská edice obsahuje? Základem je samozřejmě Blu-ray disk s filmem, který v této edici formou již zmiňovaného Steelbooku.

SBĚRATELSKÉ PŘEDMĚTY

Cena celého balení limitované sběratelské edice činí celkem markantních 1 439 Kč.

ZÁVĚR

Z uvedeného výčtu jsou patrné dvě věci. Za prvé je evidentní, že podpora DVD bude s postupem času čím dál nižší a za druhé to, že u atraktivních titulů se distributoři snaží zaujmout celou řadou různých edic a dárkových předmětů. Na druhou stranu ale zamrzí to, že se tuzemští distributoři místo kartiček či plakátů raději nezaměřili na větší množství bonusů. Přeci jen prachbídných 14 minut u DVD a 40 minut u Blu-ray je v dnešní době celkem podprůměr. Osobně chválím distributory hlavně za velké množství verzí, ze kterých si každý fanoušek určitě vybere, za kvalitní počeštění bonusů i za limitovanou sběratelskou edici.

* Ceny jednotlivých edic uvedené v článku jsou aktuální k datu 26. srpna 2013

© 2008-2023 Petr Pařízek | Kontakt

Quentin TarantinoQtarantino.cz - Quentin Tarantino web